Başkan Can’dan Şeyh Edebali Türbesini ziyaret

0
27029

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Bilecik’te bir dizi ziyaretlerde bulundu. Başkan Hasan Can, Şeyh Edebali Türbesini de ziyaret etti.

Bilecik’teki ziyaretleri kapsamında ilk olarak Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesine gelen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, burada Osmanlı Padişahları Tarih Şeridini gezdi. Osmanlı Padişahlarının hayatlarının anlatıldığı alanda türbe sorumlusu Engin Beyce, Başkan Hasan Can ve ziyaretçilere türbeyi anlattı.

Türbe ziyareti sonrası bir açıklama yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Bilecik’te bulunmaktan büyük onur ve gurur duydum.

Bizleri Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Can ve Vezirhan Belde Belediye Başkanı Mehmet Duymuş Bey karşıladılar. Kendileriyle sohbet ettik. İlgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Ziyaretlerde Hasan Can’a Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Can ve Vezirhan Belde Belediye Başkanı Mehmet Duymuş eşlik etti.

hasan_can_seyh_edebali

Şeyh Edebali kimdir?

Şeyh Edebali 1206 ile 1208 yılları arasında Kırşehir İli Mucur İlçesi İnaç köyünde doğdu. Aslen Karamanlı olan Şeyh Edebali ilk tahsilini Karaman´da yaptı.

Eskişehir yakınlarında o zamanki adıyla İtburnu denilen köyde yaşar, yaptırmış olduğu zaviyede öğrenci yetiştirir ve halkı aydınlatırdı. Aşıkpaşazade zaviyesinin hiç boş kalmadığını, Edebali’ nin gelip geçen fukaranın her türlü ihtiyacını gidermeye çalıştığını, hatta bu maksatla koyun sürüsü bulundurduğunu kaydederler.

Tefsir, hadis ve özellikle İslam hukukunda uzmanlaşan Şeyh Edebali, Mevlânâ Celaleddin-i Rumi ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi, zamanının büyüklerinin sohbetinde bulunmuştur. Tasavvuf yoluna girdiği, Alevi önderi Baba İlyas halifelerinin ileri gelenlerinden olduğu belirtilmektedir.

Alim, faal, varlıklı, çevresi için örnek teşkil eden bir kişi olan Şeyh Edebali, Bilecik’te de bir dergah yaptırmış, Osman Gazi’yi de birçok defa burada misafir etmiştir. Osman Gazi, mübarek günlerde Edebali’nin zaviyesine giderek dini ve idari konularda, onun görüşlerini alırdı.Misafir olarak kaldığı bir gecede gördüğü rüya şöyle idi.

Şey Edebali’nin koynundan çıkan bir ay geldi kendi koynuna girdi. Göğsünden bir ağaç bitti. Öylesine büyük bir ağaç oldu ki dalları gökleri, kökleri tüm dünyaya sardı. Gölgesi bütün yeryüzünü breitling replika saat tuttu. İnsanlar o ağacın gölgesinde toplandılar. Ulu dağlara ve dağların eteğinden çıkan coşkun sulara hep o ağaç gölge etti. Osman Bey rüyasını Şeyh Edebali’ye anlatır.

Edebali rüyayı şöyle yorumlar: “Oğul Osman, Hak Teala sana ve soyuna hükümranlık verdi mübarek olsun, kızım Malhun Hatun senin helâlin olsun.” der. Edebali’nin bu yorumu üzerine Osman Gazi Malhun Hatun(Rabia Bala Hatun)ile evlenir. Şeyh Edebali ahi teşkilatının reisi idi. Ahi Şehliğinin Edebali’ den sonra kime geçtiği bilinmemektedir; ancak daha sonra I.Murat’a intikal etmiştir. 1326’da 120 yaşlarında Bilecik’te vefat etmiş, dergâhının zikir odasına gömülmüştür.

Bilecik’te ve Eskişehir’de adına türbeler yapılmıştır. Vefatından bir ay sonra kızı, dört ay sonra da damadı Osman Gazi vefat etmiştir.

TEILEN
Önceki İçerikÜsküdar’ın Son Valide Sultanı
Sonraki İçerik15 Temmuz Çizgi Filmi Evlat
Gazete 1453
KMG (Kurt Medya Grubu) yayını olan Gazete 1453, 4 Nisan 2011 tarihinden beri kültür&sanat, tanıtım, yerli ve yabacı turiste yönelik, yol gösteren ve yönlendiren İstanbul tarihi ve coğrafik güzellikleri içeren makalelerle İstanbul’un Ansiklopedisi olarak yayın hayatına devam etmektedir. Kurt Medya Grubu, 25 Temmuz 2008 tarihinde Dr. Hamit Kurt ve Şeref Kurt kardeşler tarafından İstanbul Üsküdar’da kurulmuş marka patentli bir yayın grubudur. KMG bünyesinde KMG Fikir Ajansı, Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi bulunmaktadır.