Mübadele dönemine ışık tutan film: ‘İki Yaka Yarım Aşk’

Mübadele Dönemi’ne ışık tutan ‘İki Yaka Yarım Aşk’ filmin galası, 7 Nisan Cumartesi 2018 tarihinde Ataşehir Cemal Süreya Sergi ve Etkinlik Merkezi’nde yapıldı.

0
23826

Gazete1453/Ataşehir

İstanbul Balkanlılar Derneği’nin yapımını ve organizasyonu üstlediği ‘İki Yaka Yarım Aşk’ adlı kısa filmi Mübadele Dönemi’ne ışık tutuyor. Film hakkında bilgi veren İstanbul Balkanlılar Derneği Başkanı Mesut Solak, “Bu film bizim  için çok ayrı bir önem taşıyor. Özellikle mübadele döneminde yaşananları Nurdan Tümbek Tekeoğlu gibi başarılı bir yönetmen beyaz perdeye aktarıyor.  Sezai Aydın, Deniz Doğan Tegün, Selda Alkor gibi ustaların yanı sıra birbirinden genç yeteneki sanatçıların da rol oynadığı güzel bir film izleyeceğiz.  Bu galanın düzenlenmesinde destek veren başta kültür müdürlüğü olmak üzere Ataşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.

İstanbul Balkanlılar Derneği Başkanı Mesut Solak

İki Yaka Yarım Aşk Filmin Konusu

Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun yönettiği ‘İki Yaka Yarım Aşk’ta dedesinin ve yakınlarının yaşam öyküsünden esinlenerek mübadele zamanını anlatıyor. Filmin oyuncuları da tıpkı Tekeoğlu gibi göçmen ve mübadil torunları. Üçüncü kuşak mübadil olan Tekeoğlu, “Dedem, 1923-1924 mübadelesinde anne ve babasını Balkan Harbi’nde kaybetmiş. İzmir Karaburun’a yerleştirilmişler. Büyük bir çiftlikleri varmış, ipekçilikle uğraşıyorlarmış. Bin bir çeşit meyveler varmış. Çocukluğum bu hikâyeleri dinleyerek geçti. Yazılı değil sözel bir kültürden geldiğimiz için bütün bunları not edip biriktirmiyoruz. Ancak buradan giden Rumlar anlatmışlar. Pek çok film yapılmış. Ben de bir film yapmak istedim” diyor. Bir gün Karaköy’de Gülcemal Gemisi’nin afişini görmüş Tekeoğlu, “Gemi bana baktı ben gemiye baktım ve artık bu filmi çekmeliyim diyor.”

Lozan Mübadillerinin tarihi ve yaşamı için tıklayınız!