Nev’i Şahsına Münhasır Bir Mekan: Nevmekan Sahil

Üsküdar Belediyesi, Fikir Sanat Merkezi, Tebessüm Cafe, Bilim Merkezi ve Nevmekan Bağlarbaşı gibi önemli kültür&sanat hizmetlerine Nevmekan Sahil ile bir yenisini daha ekledi.

0
26964

Gazete 1453 Kurumsal İletişim Direktörü İbrahim Atlı, Nevmekan Sahil’i kaleme aldı.

Üsküdar tarihi kimliğiyle, hücrelerine işleyen zengin kültürüyle İstanbul’un gözbebeği bir ilçe. Yani bu ilçede öyle bir faaliyet gerçekleştireceksiniz ki, tarihine kültürüne yakışır olacak. Dolayısıyla bu ilçeye bir şey beğendirmek zor. Fakat beğendiğini de baş tacı eden bir ilçe Üsküdar.

Bugüne kadar Üsküdar’da yapılan hizmetler, kabul etmek gerekir ki tıpkı basım hizmetlerdi. Yani her belediyenin kültür merkezi var, her belediyenin ücretsiz sinema, tiyatro hizmeti var. Ama Üsküdar bu alanda öyle bir ezber bozdu ki. Yüzen bir kültür merkezi yaptı. Düğününü yapabileceğin, etkinliklerin olduğu, tüm Üsküdar’ın ücretsiz boğaz turu atabileceği, martılara simit atabileceği bir kültür merkeziydi bu. Öyle sevdi ki Üsküdar bu kültür merkezini gözü başka bir şey görmez oldu. Artık bunun da üstüne çıkılamaz derken bu ay bir açılış gerçekleşti. Tüm gözler yeni (nev) bir mekâna çevrildi. Nev Mekân Sahil’e.

Açılışını Hikmet Barutçugil’in Ebrunun Nev Hali ile yaptığı mekân, her misafirine parmak ısırttı. Hizmette kusur olmayan bir açılış, tarihi dokunun nakşolduğu duvarlar, başını her çevirdiğinde karşılaştığın yüzlerce, oku beni diyen kitap.

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a Üsküdar’dan döner iken ön yargısını kırdıran mekân, ağırladığı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya’yı da kendine hayran bıraktı. Öyle ki Betül Hanım sosyal medyada mekânla ilgili gönderi breitling replika üzerine gönderi paylaştı.

Sahil mekânı olmasına rağmen standart bir ücrette hizmet sunan Nevmekan Sahil’de kültürel faaliyetlerde de iddialı olacağa benziyor.

Nevmekan Sahil Hakkında

Resmi açılışı henüz gerçekleşmemesine rağmen Üsküdar’da göz alıcı bir şekilde dikkat çeken mekânda, Kitap Cafe’de kahvenizi içerken İstanbul Boğazı’nı izleyebilir, ünlü sanatçıların eserlerini sergi salonunda gezebilirsiniz.

Üsküdar eski evlendirme dairesi olarak bilinen alanda inşa edilen yapı, içerisindeki kubbeli yapılı ve mimarisiyle dikkat çekiyor.

Nevmakan Sahil: 400 metre kare kapalı alana ve 500 metre kare açık alana sahip. 350 metrekaresi sergi alanı, 55 metrekarelik bir de sahnesi var. İçerisindeki kütüphanede 50 bin kitap bulunmakta. Bu kitaplardan 30 bini gerçek, 20 bini e-kitap şeklindedir. Toplam bir yıl içerisinde yapımı tamamlanan ve 800 kişilik bir kapasite Nevmakan Sahil halka hizmet vermeye başladı. Fotoğraflar: Mehmet Dursun

TEILEN
Önceki İçerikÜsküdar Gülfem Hatun Camii’nin tarihi
Sonraki İçerik‘İstanbul’un Gözü’ Ara Güler Üsküdar’da
İbrahim Atlı
İbrahim Atlı, Aydın doğumludur. İlköğretim ve Lise hayatını Aydın’da tamamlayan İbrahim Atlı, 2004 yılında üniversite eğitimi için gittiği Çanakkale’de Lisans (2004-2008), Pedagojik formasyon (2009-2010) ve Yüksek Lisans (2010-2012) eğitimini tamamlamıştır. Türk Dili Edebiyatı bölümü mezunu olan Atlı yüksek lisans sırasında İstanbul’a yerleşmiştir. 2010 – 2015 yılları arasında Üsküdar’da çıkardığı Kalem Gazetesi’nin Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini üstlenmiştir. Bu süreç içerisinde Kalem Ajans bünyesinde Üsküdar Gurme Rehberi (2013), Adalar Gezi Rehberi (2014) ve Üsküdar Life dergilerini hizmete sunmuştur. Bu yayımların mutfağından sunumuna işin her aşamasında katkı sunan Atlı 2016-2017 yılları arasında Akşam Gazetesi’nde editörlük görevini üstlenmiş, Akşam Ege eklerini çıkarmış ve Akşam Cumartesi’de röportaj gerçekleştirmiştir. Bir süre metin yazarlığı yapan İbrahim Atlı, Geçmişten Geleceğe Üsküdar projesini Üsküdar Belediyesi ile hayata geçirmiştir. Proje ile Üsküdar’ın tarihi camiilerinin belgesel çekimlerini hizmete sunmuştur. 2017 – 2018 yılları arasında TÜGVA Genel Merkezi’nde Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini sürdüren Atlı, aynı kurum altında çalışmaya devam etmektedir. 2019 yılında Muğla’ya yerleşen İbrahim Atlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı alanında doktora eğitimini sürdürmekte ve bu süre zarfında Güncel Posta Gazetesi ve Gazete1453’ün köşe yazarlığını ve Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini üstlenmektedir. İbrahim Atlı orta derece İngilizce bilmektedir ve evlidir.