Şadi Yazıcı’nın Tuzla’yı Zirveye Taşıyacak Kültürel Atağı

0
4209

İstanbul, yüzlerce yıllık tarihiyle Dünya’nın önemli kültür başkentlerinden biri. Hal böyle olunca İstanbul’da görev yapan belediye başkanlarının yükümlülüğü ve sorumluluğu fazla oluyor. Tuzla Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Adayı Şadi Yazıcı bu sorumluluğun farkında olan isimlerden biri. Şehr-i İstanbul’un sahil kenti Tuzla’ya yakışır öyle projeler hazırlamış ki, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Tuzla İstanbul’un kültür sanat merkezlerinden biri olacağa benziyor. İşte Şadi Yazıcı’nın kültür sanat projeleri:

TUZLA SANAT VE SPOR MERKEZİ

İstasyon Mahallesi’ne çok amaçlı kullanıma uygun bir spor merkezi geliyor. Her yaştan vatandaşın açık ve kapalı alanlarda spor yapabileceği, sanat etkinliklerinden faydalanabileceği Tuzla Sanat ve Spor Merkezi, bölgesinde önemli bir yaşam merkezi haline gelecek. Tuzla Sanat ve Spor Merkezi’nin içinde: – Çok Amaçlı Spor Salonu – Futbol – Basketbol – Voleybol – Hentbol – Tenis – Jimnastik – 3 Spor Odası – Bay/Bayan/Antrenör Soyunma Odaları – Revir – Açık Spor Alanları olacak.

MİLLET KIRAATHANESİ

Kültüründen kopan geçmişinden kopar, kıraatın okumak anlamına geldiğini bilmeyen o kadar yaygın bir kesim var ki. Bu anlamda ülke genelinde Millet Kıraathanesi seferberliği başlatılmış ve başarılı örnekleri vatandaşla buluşmuştu. Bu seferberliğe bir destek de Şadi Yazıcı’dan geldi. Evliya Çelebi Mahallesi Sosyal Tesisleri ile birlikte hizmet verecek olan Millet Kıraathanesi’nde kitap okuyan, ders çalışan herkes çay ve çorba ikramıyla motive olacak. Şehrin ikinci millet kıraathanesi ise Şelale Eğitim Parkı’na kurulacak.

TUZLA TARİH VE KÜLTÜR AKSI

Bir semti yaşatan tarihidir. Şadi Yazıcı tam da bu sebeple geçmişle geleceğin bağını kuracak sağlam bir köprü olan Tuzla Tarih ve Kültür Aksı projesini hayata geçiriyor. Tuzla Belediyesi Tuzla tarihini gelecek kuşaklarımıza tanıtmak, ilçenin köklü geçmişini hafızalara kazımak için 5 aşamalı tarih ve kültür aksı oluşturmayı planlıyor Aks, mübadelenin tarihi simgesi Tahaffuzhane’den başlayarak Tarihi Ayazma Mevkii ile Şehir ve Mübadele Müzesi’ne, oradan da Cumhuriyet Caddesi’ndeki Sanat Sokağı ve Tarihi Köyiçi’ne kadar devam edecek. Mübadillerin Tuzla’daki ilk adımlarını takip eden aks, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekeceğe benziyor.

ŞEHİR VE MÜBADELE MÜZESİ

Hangi düşünüre sorarsanız sorun, her ilçenin bir müzesinin olması gerektiğini savunur. Çünkü müzeler birer kültürel miras yuvalarıdır. Tuzlalılar bu açıdan çok şanslı çünkü Şehir ve Mübadele Müzesi ile ilçe önemli bir şehir müzesine kavuşmuş olacak. Tuzla’nın geçmişine tanıklık eden, yaşanmışlıkları olan eşyalar Şehir ve Mübadele Müzesi’nde sergilenecek.

SANAT SOKAĞI

Tuzla Tarih ve Kültür Aksı’nın son durağı Sanat Sokağı’ndan başlayarak Tarihi Köyiçi olacak. Bu aksa giren sanata doyacak. Cumhuriyet Caddesi’ni sanatçılar ve sanatseverlerin buluşma noktası haline getiren bu proje yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olup, bölge ekonomisini de canlandıracak bir özelliğe sahip. Farklı merkezlerde gelişen ticari yoğunluğa karşın bölgenin kültürel ve tarihi zenginliği bu sokakta buluşacak. İstanbul yeni bir sanat merkezine sahip olacak.

ÇOCUK MÜZESİ VE OYUN ALANI

Dünün çocukları hangi oyuncakları kullanıyordu? Anne-babalar çocukluk yıllarında kullandıkları oyuncaklarla oyun keyfini bu kez kendi çocuklarıyla yeniden yaşamak ister mi? Nostaljiyle özlem gidermek, çocukların hayal dünyasını genişletmek için Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda Çocuk Müzesi ve Oyun Alanı kuruluyor.

AÇIK HAVA KÜTÜPHANESİ OKUYAN PARK

Tuzla’nın büyük mahallelerine okuyan parklar geliyor. Millet Kıraathaneleri’nin farklı bir formatını göreceğimiz bu parklarda açık havada, huzurlu bir ortamda ders çalışılabilecek, kitap okunabilecek parklar yapılacak. Ücretsiz internet hizmetinin yanında, kitap bankları ve mini dijital kütüphaneler de okuyan parklarda vatandaşlarla buluşacak.

BİLİM VE SANAT MERKEZİ (BİLSEM)

Özel yetenekli öğrencilerin Şadi Abisi var. Okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin (resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla Bilim ve Sanat Merkezi kurulacak. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülecek proje ile ülkemizin bilim insanları yetişecek.

DENİZCİLİK MÜZESİ

İstanbul’da bir yerel yöneticinin en fazla müze kazandırdığı ilçe Tuzla olacağa benziyor. Şadi Yazıcı “Denizle Anılan Tuzla” vizyonu doğrultusunda ilçeye bir Denizcilik Müzesi kazandırmak istiyor.

Haber: İbrahim Atlı