Hakkari Dernekler Federasyonu (HAKFED) İstanbul’da kuruldu

Türkiye ve dünya genelinde yaşayan Hakkarilileri bir çatı altına toplamayı hedefleyen Hakkari Dernekler Federasyonu (HAKFED) İstanbul Beylikdüzü’de kuruldu. Federasyonun başlıca amacı: Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu canlandırmak, Hakkari kültürünü tanıtmak ve yaşatmaktır.

0
23827

Hakkari Dernekler Federasyonu tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde: Hakkari Dernekler Federasyonu, Hakkari Kültür Derneği Başkanı, Hakkarili İş Adamı İsmail Demir’in ve diğer tüm dernek başkanları ile yönetimlerinin üstün çaba ve değerli katkılarıyla kurulmuştur.  

Eğitimden Sanata, spordan kültüre kadar birçok farklı alanda faaliyet gösterecek olan derneğimizin en önemli özelliklerinden birisi de kadın ve engelli bireylere yönelik faaliyet gerçekleştiren birçok derneği bünyesinde almış olmasıdır.

TERS LALE SOSYAL SORUMLULUK KOOPERATİFİ

Kendi bünyesinde, Türkiye genelinde Hakkari kültürünü tanıtmak ve yaşatmak amacıyla ‘‘Ters Lale’’ sosyal sorumluluk kooperatifini kuracak olan federasyon, yanı sıra ülke genelinde eğitim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere destek verme gayesini gerçekleştirmek için yine Federasyon bünyesinde Hakkari Eğitim Vakfını kuracaktır.

HAKKARİ KÜLTÜRÜNÜ TANITMAK VE YAŞATMAK

Bununla birlikte Hakkarili iş adamlarını desteklemek ve bağları kuvvetlendirmek amacıyla Hakkari Ticaret Komisyonu’nun da faaliyete geçmesi için çalışmalar süratle devam etmektedir. Ülke genelinde Hakkari’ler arasında sivil inisiyatifi güçlendirmek için tüm büyük şehirlerde federasyon temsilcilikleri açılacak ve ayrıca Hakkari kültürünü ülke sınırlarının dışına taşıyarak hem gurbette yaşayan hemşerilere ulaşmak hem de kültürü yaşatmak amacıyla uluslararası temsilcilikler açılacaktır.

AMAÇ: SİVİL İNİSİYATİFİ GÜÇLENDİRMEK

Federasyon, tüm siyasi oluşum ve faktörlere, tüm toplumsal bileşenlere eşit mesafede duracak ve siyaset üstü bir anlayışla hareket edecektir. Şayet siyaset yapmak isteyen bir federasyon yöneticisi olduğu taktirde, federasyon tüzüğü gereği ivedilikle yöneticiliği düşürülecektir.

Federasyonun yegane amacı sivil inisiyatifi güçlendirmek ve bu yolla Hakkari değerlerini hak ettiği gibi yüceltmek ve desteklemektir.  Yapılan yönetim toplantısında çıkan karara göre federasyonun yönetimi şu şekilde belirlendi.

Başkan: İsmail DEMİR

Başkan Vekili: MUSTAFA TANSU

Onur Kurulu

Başkan: Işık Adnan SEVEN

Başkan Yardımcısı: Prof. Dr. Şinasi SEVMİŞ

Başkan Yardımcıları: Feleknaz TÖRE ( Kadın ve Çocuktan sorumlu Başkan Yardımcısı )

Hazım ÖTER ( Örgütlenmeden sorumlu Başkan Yardımcısı )

Hacı TANSU ( Halkla İlişkiler ve Tanıtımdan sorumlu Başkan Yardımcısı )

Dr. Hamit Kurt ( Basın İlişkilerinden sorumlu Başkan Yardımcısı )

Sayman: Aslıhan Özer KARAKUŞ

Genel Sekreter: Gülsüm ABBASİGİL

Yönetim Kurulu Üyeleri:

Ayhan TUNÇ, Eylem DEMİR, Abdülkadir GÜZEL, Ferdi ZİREK, Osman AZİZOĞLU, İsmail GÜZEL

Denetleme Kurulu

Başkan: Ekrem ÖZTUNÇ

Başkan Yardımcısı: Necmettin ÖZDEMİR

Denetleme Kurulu Üyesi: Ali YÜZER

Işık Adnan Seven ve Mustafa Tansu
Mustafa Tansu, İsmail Demir ve Gülsüm Abbasigil

Adres: Büyükşehir Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Ekinoks İş Merkezi E1 Blok D:17 Beylikdüzü/İstanbul 0212 873 77 67