Ölümsüz Aristokrat / Dracula

Dünya tarihi boyunca cesitli kadim inanışlarda bu yaratıklar hakkında İnkubus, Enerji emiciler, Antik Yunan da Lamia ve Mezopotamya/Anadolu söylencelerinde doğa üstü tanrılar olarak bahsedilir. Esas köken olarak Balkanlar olsa da…

0
13390

Mehmet Dursun

Sinemanın, Tiyatronun, Televiyonun ve Edebiyatın gücü ile modern insanın şuuraltına  başarıyla nüfuz etmiş, en büyük  küresel popüler-kültür mitlerinden biri de Dracula/Vampir karakteridir. Süphesiz en çok tanınan folklorik korku figürlerinden (Zombi ve Kurt Adam ile birlikte) yine o dur.

 Dünya  tarihi boyunca cesitli kadim inanışlarda bu yaratıklar hakkında  İnkubus, Enerji emiciler, Antik Yunan da  Lamia ve Mezopotamya/Anadolu söylencelerinde doğa üstü tanrılar olarak bahsedilir.  Esas köken olarak Balkanlar olsa da, Ege kıyıları ve Trakya, Orta Avrupa’nın bazı bölümleri ve Karadeniz çevresinde gezinen DraculaVampir inancı, Eski Yunan’da,Eski Roma’da, Hindistan’da hatta bize her açıdan çok uzak bir kültür olan Çinde bile yani insanın olduğu her yerde bu vardır.  Bu uzun yolculukla birlikte  kitlesel histerilere sebebiyet veren mutlak kötülük timsali kimliginden başarı ile sıyrılıp karizmatik, romantik ve hatta sempatik,parodik, kurgu karakterine  evrilmiştir.

 ” Gotik Aristokrat Vampir” spotu altında ölümsüz kan emicilerin görünüm ve davranış olarak tamamen insanlaştığı özgür dünyamızda; bir çok zevk ve yönelime uygun Vampir anlatısı vardır.  Toplumsal ve ilahi kurallara başkaldıran, ölüp de dirilmenin ustası hâline gelen, sonsuz yaşamın kültürel doktrinlerinin temsilcisi olan vampirler, küçük büyük sansasyonlarla yaşayanlar dünyasına kendilerini hatırlatmaya, büyülemeye, hayran bırakmaya ve korkutmaya devam etmekteler. Günümüzde şu anki cazibesi öyle bir noktaya gelmiştir ki çoğu insan onun ne olduğunu bilmekle kalmaz, dış görünümü bile tarif edebilir. Bu tariflerin %99 unda kesinlikle pelerin, hipnoz, iki sivri diş,yarasalar ve kana susamışlık kelimeleri çerecektir. Hepinizin çok iyi bildiği bu imgeye dönüşmeden önce Dracula-Vampir in tarih boyunca bir çok biçime büründüğünü gördük. Modern imgeyi tekrar hatırlayalım. 

Dracula-Vampir gündüz karanlık tabutunda uyur, güneş batınca avlanmak için dışarı çıkar. Kişinin  ( kurbanın) evine girmeden önce izin ister, uzun yaşam ile birlikte gelen  kültür sayesinde entelijan bir bilinç oluşmuştur. Birini kendi gibi ölümsüz yapmak istediği zaman ona kendi kanından içirip, gömüp tekrar diriltir. İnternet gibi dünyanın en güçlü bir kitle ileşitim aracıyla birlikte Dracula /Vampir popülerliği, halihazırda yayılmakta olan Gotik yaşam tarzını daha da teşvik etmiştir. Ortaya çıkan bu alt-kültür tam bir fantazmagori ( aldatıcı görüntüler) dır.

TEILEN
Önceki İçerikYavru Vatan Kıbrıs’ın dünü ve bugünü
Sonraki İçerikWinter is Coming
Mehmet Dursun
Mehmet Dursun, 1980 Yılında İstanbul da doğdu. İlk, orta ve Lise öğrenimini İstanbul’un muhtelif yerlerinde bitirdi. Çocukluk yıllarında izlediği The Crow, Videodrome, Boxing Helena, The Silence of the Lambs filmleri ilerideki sinema kariyerine keskin yön verdi. Ferhan Şensoy’un kültleşmiş oyunu Ferhangi Şeyleri izleyip oyuncu olmaya karar verdi. 2001 yılında İBB Şehir Tiyatroları sınavlarını kazanarak konservatuar bölümü okudu. Yazarlık, yönetmenlik ve oyunculuk bölümleri eğitimi aldıktan sonra çeşitli tiyatro oyunlarında oynadı. Öğrencilik döneminde Heykel ve Fotoğraf sanatçılarına modellik yaptı. Pazartesi, E.Berfin Bahar, Ütopya, Picus, Altyazı, sinema gibi sanat dergilerinde çeşitli öyküleri, şiirleri, deneme yazıları, tiyatro ve sinema filmi eleştirileri yayımlandı. Heykel ve fotoğraf sanatçılarına modellik yaparak 2005-2006 yılları arasında özel sektörde drama eğitmenliği yaptı. Aynı dönem tiyatroya ara verip sinemaya geçiş yaptı. 2006 Mahremiyet, Iskarta, Asker, Hüküm, Eksik Hayatlar, Üst Kattaki Terörist isimli, ulusal film festivallerinde yarışmış kısa filmlerde oynadı. 2011 yılında Çorum Hitit Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümünü bitirdi. Devamında Beyoğlu Aslıhan Pasajında 5 yıl sahaf olarak çalıştı. Çeşitli sebeplerle Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na taşınmak zorunda kaldığında hep içinde olan gazetecilik mesleğine geçiş yaptı. Halen Kurt Medya Grubu (KMG) bünyesinde Güncel Posta ve Gazete 1453 gazetelerinde haber müdürlüğü ve köşe yazarlığı yapmaktadır.