COVİD-19 (Korona Virüs) Sağlık Çalışanları İçin Meslek Hastalığıdır

Sağlık Bakanlığı, yeni tip korona virüs (COVID-19) tanısı ile tedavi gören ve hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının meslek hastalığı veya vazife malulü hükümlerinden yararlanmalarına ilişkin bir genelge yayımladı.

0
9848

Ayla Tetik

14 Aralık’ta gerçekleşen kabine toplantısından sonra, Covit-19 meslek hastalığı mı olacak sorusu gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Covid-19’un meslek hastalığı sayılmasını içeren yeni düzenleme için talimatı verdi. Düzenleme tamamlandı, Covit-19 hastalığının teşhis ve tedavisi ile görevli sağlık çalışanları için bu hastalık meslek hastalığı sayılacak ve aynı Hepatit-B,  Hepatit-C, HIV, KIRIM-KONGO kanamalı ateşi gibi.

Sağlık Bakanlığı, yeni tip korona virüs (COVID-19) tanısı ile tedavi gören ve hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının meslek hastalığı veya vazife malulü hükümlerinden yararlanmalarına ilişkin bir genelge yayımladı.

Meslek hastalığı ve iş kazası olarak bildirilen COVID-19 vakalarında sağlık giderlerinin yüzde 100’ü karşılanacak, geçici ya da kalıcı iş göremezlik durumunda tazminat alınacak, vefat edenlerin ise yakınlara maaş bağlanacak.

İnsan, hayatını sağlıklı devam ettirmek, sosyalleşmek, insanlığa hizmet etmek ve insan onuruna yakışır bir hayat sürebilmek için çalışmak ve üretmek zorundadır. Sanayileşmeye ve teknolojik ilerlemelere paralel olarak değişen ve gelişen iş hayatı, iş şekilleri, çalışma yöntemleri ve ortamları ile çalışanlar açısından sağlık ve güvenlik tehdidini beraberinde getirmiştir.

Ocak 2013’te İş sağlığı ve güvenliği hakkında ülkemizde yeni yasalar yapılmış ve uygulamaya geçilmiştir. 6330 sayılı yasaya göre; işyerindeki asıl iş dikkate alınarak tehlike grupları belirlenmiştir. Bunlar; az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli. Bu kapsamda, meslek hastalığı kavramı tanımlanmış iş hayatımızdaki ve yasadaki yerini almıştır.

5510 sayılı Kanunun 14. maddesine göre Meslek Hastalığı; Sigortalının çalıştığı işin niteliğine göre tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici ve sürekli hastalık, sakatlık veya ruhi arıza halleridir şeklinde tanımlanmıştır.

Tetkik, tanı, tedavi, vb. gibi hizmetler veren iş yerleri ve çok tehlikeli gurupta yer almaktadır. Yapılan asıl iş çok tehlikeli olarak nitelendirilmiştir.

Yine bu kapsamda sağlık sektörü çalışanları için meslek hastalıkları belirlenmiş ve yasal zeminde de yerini almıştır.

Meslek hastalıklarının tanı ve bildirimi aşamasında eksiklikler olduğu ve bu nedenle meslek hastalığı olarak henüz kabul edilmemiş başkaca hastalıklar olduğu bir gerçektir. İstatistik kayıtlarının geliştirilmesi ile birlikte değişen ve gelişen iş hayatının getireceği olumlu ve olumsuz çalışma şartları bu sayıyı artıracak ya da azaltacaktır.

2013 yılında yasa yürürlüğe girdiğinde 697 adet meslek hastalığı tespiti yapılmıştı. Bunun istatistiklere göre sayısal azlığı ortadadır. Yasa doğru zemine oturmuş olsa da daha fazla istatistik verilere ihtiyaç duymaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), korona virüs enfeksiyonu geçiren bir sağlık çalışanının mesleki maruz kalma sonucunda enfekte olduğu ve korona virüsün meslek hastalığı olarak değerlendirileceğini açıkladı.

Salgının kendisini en fazla hissettirdiği İtalya ve Fransa’da COVID-19 enfeksiyonları meslek hastalığı olarak sayılmıştır. Belçika, Güney Afrika, Kanada, Malezya gibi ülkeler de meslek hastalığı saymış ve yapılacak işlemleri detaylandırmıştır. ABD’de ise korona virüs hastalığının iş ile ilişkili olduğu kabul edilmiştir.

Fedakar sağlık çalışanları için atılan bu adım, insana saygı adına da son derece önemlidir.

TEILEN
Önceki İçerikRol modeli olmak ya da olmamak…
Sonraki İçerikDoğan Cüceloğlu Gerçek Bilim İnsanının tanımıydı…
Ayla Tetik
Ayla Tetik,1965 yılında Adana’nın Kozan ilçesinde Afife ve Bayram Ali Tetik’in 4 çocuğundan ikincisi olarak dünyaya geldi. Öğretmen bir baba, kendini çocuklarına ve eşine adamış anne ve 3 kardeşi ile mutlu bir çocukluk ve başarılı bir öğrenim hayatı oldu. Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden 1986 yılında mezun oldu. Halen yönetim ve proje danışmanlığı yapan Tetik, hukuk fakültesi mezunu bir kız çocuğu sahibidir. Üniversite yıllarında çalışma hayatına satış temsilcisi olarak başladı. Toplam 14 yıl profesyonel olarak firmalarda ve 18 yıl kurucu ortağı olduğu firmalarda perakende pazarlama ve satış müdürü, genel müdür yardımcısı ve genel müdür gibi pozisyonlarda görev yaptı. Profesyonel olarak çalıştığı firmalar; Elektromak A.Ş., Marsa Margarin Sanayi A.Ş., Özmaya Sanayi A.Ş.(Lesaffre group), Dora Akü Ltd.Şti., DB Kozmetik Ltd.Şti., Alsi Petrol Ürünleri Ltd.Şti., Güney Memba A.Ş., Metsam danışmanlık Ltd.Şti., Ağapınar Gıda Ltd.Şti. Türkiye’de perakendeciliğin başladığı ve yükselişe geçtiği dönem olan 1990 sonrasında perakende market ve mağazacılık konusunda eğitim ve pazarı geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüttü. Satış ekibi yönetimi, dağıtım kanalları yönetimi, bayi ve satış teşkilatı yönetimi, perakende pazarlama teknikleri ve yönetimi, tedarik zinciri ve stok yönetimi, CRM uygulamaları, marketlerde mükemmel hizmet ve etkili satış teknikleri, stratejik satış ve pazarlama, değişim yönetimi, girişimcilik, iş planı, pazar araştırması ve pazarlama planı, proje döngüsü yönetimi konularında her düzeyde eğitimler aldı ve eğitimler verdi. Türkiye’de perakende pazarını geliştirmek, özellikle Anadolu illerinin self servis mağaza ve market alt yapısı standartlarını yükseltmek maksatlı organize edilen perakende organizasyonlarına destek verdi, perakende market birliklerinin değişik bölgelerde kurulmasına destek verdi. Anadolunun değişik illerinde market yeri seçimi, kurulumu ve işletimi konularında girişimcilere eğitim ve danışmanlıklar yaptı. Gaziantep Avrupa Birliği İş geliştirme Merkezi (ABİGEM) çalışanlarının kullanımı için AB danışmanı WIM HARREMS ile birlikte “Pazarlama El Kitabı”nı hazırladı. ABİGEM müşterileri için; iş kurma, iş geliştirme, stratejik iş planı ve pazarlama planı hazırlama konularında eğitim ve danışmanlık, kadın girişimcilere destek projesinde eğitim, özelleştirme sebebiyle işsiz kalan kalifiye kişilere iş edindirme amaçlı KOSGEB girişimcilik projesinde ABİGEM ve KOSGEB çalışmalarında eğitim ve danışmanlık yaptı. Kobiler, STK’lar için, AB, KOSGEB, Kalkınma Ajansları tarafından fonlanan ve kredilendirilen projeler hazırladı ve uygulanmasına rehberlik etti. 2016-2020 yılları arasında tarihi Sığacık Kalesi içindeki 4 Element Pansiyonun işletmeciliğini yaptı.