İslam Ekonomisi, Finansı ve Etik Kongresi sona erdi

İslam ülkeleri arasında güçlü işbirliği ve Türkiye ekonomisi açısından hayati önem sahip olan faizsiz bankacılık ve faizsiz finansın tartışıldığı İslam Ekonomisi, Finansı ve Etik Kongresi (İSEFE), 03-04 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. 

0
22352

Gazete 1453/İstanbul

İslam Ekonomisi, Finansı ve Etik Kongresi (İSEFE), İstanbul Ticaret Odası baş partnerliğinde, Düzce Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Malezya’nın uluslararası saygınlığı olan İslami finans eğitim merkezi INCEIF’in katkıları ile Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan ve Doç. Dr. Ayfer Gedikli’nin koordinatörlüğünde 03-04 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Kongre, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Nigar Demircan Çakar ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç’in açılış konuşmaları ile başladı. Prof.Dr.Nigar Demircan Çakar ‘ın moderatörlüğünü yaptığı açılış paneline konuşmacı olarak katılan İslam Kalkınma Bankası Başkan Vekili Dr. Zamir İkbal, INCEIF CEO’su Prof. Dr. Mansur Ibrahim, INCEIF’denProf. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha ve Wakayama Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nabil Maghrebi, İslami bankacılık ve İslami finans alanında son dönemde görülen gelişmeler yanında, özel sektörün fonlanmasında İslami finansal enstrümanların nasıl kullanılabileceği hususunda önemli bilimsel sunumlar gerçekleştirdiler.

Moderatörlüğünü İstanbul Ticaret Odası Genel Sekreteri Doç.Dr. Nihat ALAYOĞLU’nun yaptığı ikinci panelde, KuwaitÜniversitesi’nden Muhammad Qattan, Bahrain’in kredi derecelendirme kuruluşu Islamic International Rating Agency(IIRA)’den Alaa Alabed ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Dr. Tarık Akın ile INCEIF’den Prof. Dr. Mohamed EskandarShah Mohd Rasid, İslami kredi derecelendirme kuruluşlarının etkinliğinin arttırılması, sürdürülebilir ekonomi için alternatif İslami finansal enstrümanlar ve Türkiye’de katılım bankacılığının bankacılık sistemi içindeki payının arttırılması konusunu tartıştılar.

Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesinden değerli akademisyenlerin, uzmanların, iş adamlarının ve bürokratlarınkatıldığı öğleden sonraki paralel oturumlarda teorik ve uygulamayı esas alan kaliteli bildiriler sunuldu. Kongre bildirileri kitap ve bilimsel makale formatında ilgililerin istifadesine sunulacaktır.