Üsküdar’daki bu projeler takdir topluyor

Üsküdar Belediyesi Hilmi Türkmen Başkanlığında Üsküdar’a kazandırılan yeni Üsküdar Belediye Binası, Nikah Sarayı, Çavuşdere Spor Sarayı, Nevmekan Sahil Millet Kıraathanesi, Valide sultan Gemisi, Nakkaştepe Millet Bahçesi, Bulgurlu Engelsiz Yaşam Merkezi ve Üsküdar Bilim ve Planetaryum Merkezi takdir topluyor.

0
23001


İbrahim Atlı/Gazete 1453/Üsküdar

Üsküdar Belediyesi 8 Aralık’ta CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’ın  katılımıyla gözde projelerinin açılışını gerçekleştirdi. Bu vesileyle İstanbul’un kültür ve sanat gazetesi Gazete1453 olarak objektifimizi sıkça çevirdiğimiz Üsküdar’ın yeni eserlerini değerlendiriyoruz.

1 – Üsküdar Belediye Hizmet Binası

Üsküdar Belediyesi insan odaklı yeni nesil belediyecilik anlayışıyla hizmete sunduğu belediye hizmet binasıyla vatandaşlarına daha nitelikli hizmetin kapılarını açtı. Kentsel dönüşümün simge isimlerinden Üsküdar’da dönüşüm belediye binasından başladı. Türkiye’nin ilk akıllı bina sertifikalı yeni belediye binasına külliye demek abartı olmaz. Çünkü binada içinde yarı olimpik yüzme havuzunun, kapalı spor salonunun bulunduğu Spor Sarayı, Nikah Dairesi gibi önemli merkezler bulunuyor.

2 – Nevmekan Sahil Millet Kıraathanesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projesi olan Millet Kıraathaneleri’nin örnek alacağı bir eser diyebiliriz. Üsküdar sahilinde eski nikah sarayının dönüşümüyle ortaya çıkan bu binada yüz bin kitaplı bir kütüphane, ders çalışma salonları, kafeterya, sergi salonu, sanat ve kültür etkinlikleri imkanı mevcut. Burada vize ve final zamanı öğrencilere dağıtılan çorbalarsa mekanı ders çalışmak için vazgeçilmez kılıyor. İstanbul kültürüne yeni bir vizyon katacak bu proje ile Gazete1453 olarak yakından ilgileniyoruz.

3 – Üsküdar Valide Sultan Gemisi

Üsküdar Belediyesi’nin yüzen kültür merkezi olan bu geminin namı Üsküdar’ı aştı ve tüm İstanbul’a yayıldı. 39 ilçe belediyesinde tek örneği Üsküdar’da olan bu kültür merkezi ile 15 ayda dört yüz bin insan boğazın keyfini çıkardı. Üstelik çay ve simit keyfi ile.

4 – Nakkaştepe Millet Bahçesi ve Mesire Alanı

Kuşkusuz Recep Tayyip Erdoğan’ın projelerini belediyecilik anlamında yerine getiren tek belediye Üsküdar Belediyesi oldu. Yüz günlük eylem planında yer alan Millet Bahçeleri açılır açılmaz, Üsküdar Belediyesi İstanbul’un en güzel manzarasıyla Nakkaştepe Millet Bahçesi’ni faaliyete geçirdi. İstanbul Boğazı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gibi İstanbul’un simgelerini gösteren başka bir millet bahçesini görebileceğinizi zannetmiyoruz. Yeşillikler içinde İstanbul’u yaşamak için harika bir adres.

5 –  Bulgurlu Engelsiz Yaşam Merkezi

Sosyal Belediyecilikte bir ilki gerçekleştiren Üsküdar Belediyesi engelleri kaldırmak için önemli bir adım attı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı bile kendine hayran bıraktıracak bir eseri Üsküdar’a kazandıran Üsküdar Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi ile engelli birey sahibi aileler A’dan Z’ye her hizmeti burada alabilecek.

6 – Üsküdar Bilim ve Planetaryum Merkezi

İstanbul’un ilk Türkiye’nin en kapsamlı bilim ve planetaryum merkezi Üsküdar’da açıldı. 3T Vakfı Başkanı Selçuk Bayraktar’ın da destek verdiği bu proje ile yerli ve milli teknolojiyi üreten gençlerimiz yetişecek.

Her biri birbirinden değerli olan bu projeleri hayata geçiren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, daha önce de Tebessüm Kahvesi’yle örnek bir işe imza atmış, Down sendromlu gençlere istihdam sağlamıştı. Üsküdar gibi tarih ve sanatın asırlardır hüküm sürdüğü şehre yeni eserler kazandıran Hilmi Türkmen’i tebrik ve takdir etmekten başka ne yapılabilir ki? Biz de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temennisiyle yazımızı bitiriyoruz. “Hayırlı olsun. Çalışmalarının artarak devamını diliyorum.”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Kimdir?
1973 yılında Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde doğan Hilmi TÜRKMEN, ilköğrenimini ve hafızlığını Şalpazarı’nda, liseyi Vakfıkebir İmam Hatip Lisesi’nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.
1996 yılında serbest avukat olarak Üsküdar’da mesleğe başladı. İş hayatının yanı sıra, sosyal sorumluluk projeleri bağlamında, çeşitli eğitim, kültür ve sosyal yardım alanındaki STK’larda kurucu ve yönetici olarak görev aldı.
Klasik Türk Sanatları Vakfı Kuruculuğu ve Mütevelli Heyeti Üyeliği, Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği bunlardan bazılarıdır. Siyasete aktif olarak 1992 yılında Refah Partisi Üsküdar Gençlik Kolları’nda başladı. Fazilet Partisi’nde Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
AK Parti’nin kuruluş süreci ile birlikte Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, 2002 genel ve 2004 yerel seçimlerinde AK Parti Üsküdar İlçe SKM (Seçim Koordinasyon Merkezi) Başkanlığı yaptı. 2003 – 2004 yıllarında ise AK Parti Üsküdar İlçe Teşkilat Başkanlığı görevini üstlendi. 2004 yerel seçimlerinden sonra Üsküdar Belediye Başkan Yardımcılığı ve İBB Meclis Üyeliği yaptı.
Evli ve iki kız, iki erkek çocuk babası olan Hilmi TÜRKMEN, İngilizce bilmektedir.
Hilmi TÜRKMEN, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Üsküdar Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.