Kuzguncuk, Ne Ortaköy ne de Balat’tır

Üsküdar tarihi mahallesi Kuzguncuk sakinlerinin mahalle muhtarı Ali Faik Kaptan önderliğinde bir demeç yayınlandı. Demeçte, Kuzguncuk’un ne Ortaköy ne de Balat olmasına müsade etmeyeceklerini bildirdi.

0
28458

Kuzguncuk’ın tek işlek caddesi olan İcadeye Caddesi’nden esnafın abartılı bir şekilde kaldırımları işgal etmesi ve düzensiz parklamanın önüne geçilmesini istiyoruz. Dar olan caddemizi masa sandelye ve yanlış parklama ile yaşanılmaz bir hale geliyor. Burası ne Ortaköy ne de Balat’tır. Olmasına da müsade etmeyiz. Kuzguncuk’un tarihi dokusu ve doğal yapısını kimsenin bozmaya hakkı yoktur. Belediyenin verdiği ruhsatları gözden geçirmesini ve denetimini artırmasnı talepe ediyoruz.”

BİR KARAR VERİLECEKSE MUHATAP BİZİZ

Demeçte: “Kuzguncuk’a çıkış ve girişilerin çok altenatifi olmadığı için yoğunlaşan trafiğe çözüm olarak tek yön veya yayalaştırmak imkansız gibi. Dolayısıyla Üsküdar Belediyesi Kuzguncuk hakkında bir karar alacaksa muhatap Kuzguncuk Esnafı değil Kuzguncuklunun ta kendisidir” denildi.

Kuzguncuk Hakkında

Üsküdar Mahallesi olan Kuzguncuk, tarihi dokusuyla huzurlu ve sakinliğiyle her yere kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda. Kendini gizemli bir şekilde korumayı başarmış bir kasaba gibi duran bu mahallede hem ezan hem kilise çanı hem de hazan sesleri duyabilirsiniz. Dinler arası hoşgörü ve anlayışın hakim olduğu semtte, cami, kilise ve sinagog yana yana kurulu olması insanı inaçsal bir atmosferin için sokuyor.

Kuzguncuk’a adım atar atmaz sizi cumbalı, renkli ve sıralı taş evlerin aralarında çınar ağaçları karşılıyor. Tarihi doku, doğayla bütünleşince sizi renkli bir serüvenle geçmişe sürüklüyor.