‘Hasankeyf’in sessiz çığlığını İstanbul’a taşımak istiyorum’

Dicle nehri üzerinde yapılan Ilısu barajı altında kalacak olan Batman’ın Hasankeyf ilçesini anlatan Gazeteci – Foto muhabiri Civan Değer’in fotoğraf sergi turnesi devam ediyor.

0
24568

Sessiz Çığlık (Qêrîna Bêdeng) isimli Hasankeyf konulu fotoğraf sergisinin startını Hakkari’de veren Civan Değer, daha sonra Yüksekova, Van ve İran sınırında bulunan Özalp ilçesinde açarak fotoğraf severlerin beğenisine sundu.

Hasankeyf Batman

İSTANBUL’DA SERGİ AÇMAK İSTİYORUM

Önümüzdeki günlerde Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Ankara ve İzmir’de de sergi çalışmalarını sürdüreceğini belirten Değer, İstanbul’da sergi yapmak istediğini ifade ederek, “Amacımız, geçmişi 12 bin yıla dayanan ve ne yazık ki 50 yıllık bir baraja kurban edilen Hasankeyf’in çığlığını bütün Türkiye’ye duyurmaktır. Bu anlamda destek bulduğumuz her yerde sergimizi açacağız. Bu temelde Türkiye’nin kalbi olan İstanbul’da da sergimizi açmak istiyoruz. Bunun için de güçlü sponsorlara ihtiyacımız var” dedi.

Gazeteci – Foto muhabiri Ciwan Değer

CİVAN DEĞER KİMDİR?

1971 yılında Van’da doğdu. 1990 yılından bu yana gazetecilik, foto muhabirliği, TV program yapımcılığı yapmaktadır. 30 yıllık meslek hayatı boyunca birçok gazetede çalışan Değer, halen Gazete Sokak’da halkçı anlayışla mesleğini sürdürmektedir.

Van’da yaşanan deprem felaketinin ardından Batman’a yerleşen Civan Değer Mezopotamya’nın kadim topraklarında ailesiyle birlikte burada yaşamını sürdürmektedir.

Son yıllarda fotoğrafın sanatsal yönünü merak etmeye başlayan Civan Değer halen bu alanda bilgi edinmeye çalıştığını söylüyor. 2000 yılında ilk fotoğraf sergisini açan Değer, şu ana kadar 18 kişisel sergiyle fotoğraf severlerle buluşma heyecanı yaşadı. Değer’in daha çok belgesel, mesleki ve sanatsal anlamda 60 bin kare civarında bir fotoğraf arşivi bulunmaktadır. Fotoğraf çekmek “Benim için şiir yazmak kadar derin bir tutkudur” şiarıyla çalışmalarını sürdüren Değer, ilhamını Mezopotamya’nın kadim topraklarının zengin coğrafyasındaki yürek yakıcı acılardan aldığını dile getiriyor.

Değer, aynı zamanda Milli Eğitim’in resmi yasaları çerçevesinde fotoğraf eğitmenidir. TED Batman Kolejinde fotoğraf, belgesel ve kısa film eğitmeni olarak görev yapmaktadır. 3 yıl öncesine kadar Halk Eğitim’de eğitmen olan Civan Değer, yargılandığı davalardan dolayı görevinden alındığı için şu anda bu  eğitimi verememektedir.

ÖNCEKİ SERGİLERİ

1 – Hasankeyf (2000- Antalya Güzel Sanatlar Galerisi)

2 – Nemrut (2001- Antalya Güzel Sanatlar Galerisi)

3 – Doğudan Kesitler ve Yaşam (2001- Antalya 38. Altın Portakal Film Festivali)

4 – Fotoğraflarla Anadolu – 1 ( 2002 – Expo Center – Antalya)

5 – Fotoğraflarla Anadolu – 2 (2002 – Alanya Müzesi)

6 – Sessiz Çığlık (2004 – Kültür Merkezi – Alanya)

7 – Kadın (2006 – Van)

8 – Vizörden Damlalar (2007 – Van Kültür Merkezi Sergi Salonu – Van)

9- Tarih ve Yaşam (16. İpek Yolu Van – Asya Fuarı – Van)

10- Tarih (VATSO Sergi Salonu – Van)

11- Tarih ve Doğa (İMOB Fuarı – Van)

12- Vizörden Damlalar 2 (Batman)

13- Yaşama Dair (Bahçesaray Festivali)

14- Her Mevsim Hasankeyf (Hasankeyf Hasbahçe)

15- Her Mevsim Hasankeyf – 2 (BatmanPark AVM)

16-  Vizörden Damlalar 3 (BatmanPark AVM)

17- Zirvede ‘Ağlayan Gelin’ Ters Lale (BatmanPark AVM)

18, 19, 20, 21 – Qêrîna Bêdeng (Sessiz Çığlık) Hakkari, Yüksekova, İpekyolu, Özalp (Belediye Hizmet Binaları)