Mağlova Su Kemeri ulaşılabilir hale geldi

Kemerburgaz Kent Ormanı’nın halka açılmasıyla beraber ulaşılabilir hale gelen Mağlova Kemeri, İstanbul’umuz için çok önemli bir turizm noktası olma potansiyeline de sahip.

0
44818

Kemerburgaz Kent Ormanı’nın açılış töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, park ile birlikte Mağlova Su Kemeri’nin ortaya çıkmasının çok önemli olduğunun altını çizdi ve kemerin 455 yıldır İstanbul’a su taşımaya devam ettiğine dikkat çekti. İmamoğlu, “Uzmanlar şunu söylüyor; ‘Mimar Sinan, o dünyaca ünlü çok büyük camileri yapmasaydı da sadece bu kemerle yine dünya çapında bilinirdi.’ İSKİ’ye bu çok önemli eseri daha çok ortaya çıkartmak için talimat verdim” dedi.

Mağlova Su Kemeri hakkında

36 metre yüksekliğe, 258 metre uzunluğa sahip Mağlova Su Kemeri, sahip olduğu tarihi, mimari, estetik ve hidrolik özellikleriyle dünya turizmi açısından, Eyfel Kulesi ve Mostar Köprüsü ile kıyaslanabilecek çok kıymetli bir eser olarak biliniyor. Kemer, konumu sebebiyle iki ilçeyi ve bir vadinin iki yakasını birbirine bağlıyor. Sadece bir su yolu olmayan tarihi eser, Mimar Sinan’ın kemer içerisine inşa ettiği yol sayesinde o tarihten bu yana bölge halkı (Cebeciköy) için bir köprü niteliği de taşıyor.

Yayalar, merdivenlerle çıkılan orta kısımda bulunan yol sayesinde karşı kıyıya taşınırken, üst kısmından da su taşınıyor. Suyun kirlenmemesi için de üst kısmı tamamen kapalı olarak inşa edilmiş. Suyun taşındığı galeri, bir insanın yürüyebileceği seviyede. (1,70cm)