Dünyanın sonu mu geliyor?

Dünyayı korku ve paniğe sevk eden Coronavirüs (Covid-19) salgını, insan yapımı mı? Eğer insan yapımı ise amaç ne? Bu bir biyolojik savaş mı? Ve en önemli soru ise; “İnsanlar neden böyle bir şey yapsın ki?” Hiroşima ve Nagazaki desem yeterli mi?

0
21035

Dr. Hamit Kurt Yazdı

 Dünyayı korku ve paniğe sevk eden Coronavirüs (Covid-19) salgını, insan yapımı mı? Eğer insan yapımı ise amaç ne? Bu bir biyolojik savaş mı? Ve en önemli soru ise; “İnsanlar neden böyle bir şey yapsın ki?” Hiroşima ve Nagazaki desem yeterli mi?

Yaşanabilir yeni bir gezegen hayali şimdilik uzak. Dolayısıyla dünyayı yaşanabilir kılmak için düğmeye basıldı. Kontrol ve tek elden yönetim modeli geliyor gibi. Neden mi? Birkaç neden ve öngörü sıralamak gerekir ise, Küresel Isınma, Ekonomi, Teknoloji, 3.Dünya Savaşı ve Gelecek…

Küresel Isınma:

Fosil yakıtların kullanılmasıyla, ozonun delinmesi, küresel ısınma, iklim değişikliği gibi ciddi zararları olan Yenilenemeyen Enerji Kaynakları hala çok aktif kullanıyor. Yenilenebilir Enerjiye geçmek zorunda olan dünya, değişime uğrayacak. Buna bağlı olarak bazı ülkelerin ekonomisi çökecek.

Ekonomi

En basit tanımıyla ekonomi: Sınırsız insan ihtiyaçlarını; sınırlı kaynaklardan karşılamaktır. Dünya Nüfusu, 7,7 milyar civarı. Bu nüfusun dünyada yaptığı tahribatla beraber kaynaklar hızla azalıyor.

Teknoloji: 

Yapay zekanın durdurulamaz yükselişi hayatımızın her noktasına hakim oluyor, olacak da. Örneğin Avatar Projesi (Initiative) 2011 yılında; sinir arayüzleri, robotlar, yapay organlar ve sistemleri araştırmak için kuruldu. Projenin 2045 yılında hayat bulması bekleniyor. Peki amacı ne? İnsan kişiliğini biyolojik olmayan taşıyıcılara aktarmak, ömrü uzatmak ve ölümsüzlüğü bulmak… Yapay zekanın  bu düzeye çıkacağı bir dünyada, insanlığa ne kadar ihtiyaç duyulacak? Hadi bir düşünelim…

3.Dünya Savaşı

Bilim insanı Albert Einstein’ın nükleer silahlar için müthiş bir öngörüsü var: “3. Dünya Savaşı’nda hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya Savaşı’nda taş ve sopalar olacağını biliyorum.” Bana göre ise 3.Dünya Savaşı çoktan başladı. Bu savaşta füze müze beklemeyin! Daha çok yapay zeka, biyolojik silah ve inovasyon üçlüsüne hakim olan ülkelere odaklanın!

Gelecekte Gezegenimiz:

Dünyalılar, dünyanın sınırlı kaynakları için bir birine savaş açacaklar. Bugünkü durum da bu. Bir tarafta küresel ısınma ve afetler diğer tarafta teknoloji; dünyayı ve dünyalıları yeniden şekillendirecek. Bu çöküşten arda kalanlar, geçmişinde ders alıp, varsayılan Agarthalılar gibi olur mu, onu bilmem. Ama 4.Dünya Savaşı için Albert Einstein ile aynı fikirdeyim.

TEILEN
Önceki İçerikSeyircisiz futbol olur mu?
Sonraki İçerikGüç zehirlenmesi ve alçakgönüllülük
Dr. Hamit Kurt
Dr.Hamit Kurt, 1997 yılında Antalya Akseki'de Çok Programlı Lise (Muhasebe) bölümünü bitirdi. 2002- 2004 yıllarında Antalya/Alanya'da yaşadı. Bu süre içerisinde vekil öğretmenlik, ticaret, turizm, tiyatro-sinema ve gazetecilik gibi bir çok alanda çalıştı. 2003 yılında “Ah ipliler Vah İpsizler” sinema filmi, Dikkat, Ihlamurlar Altında, Cennet Mahallesi ve Arka Sokaklar gibi çeşitli dizilerde oynadı. 2003-2004 yıllarında Antalya ve ilçelerinde, “İnsanlar ne İster ve Tek Kişilik Muhalefet” adlı tek kişilik tiyatro oyunu yazıp oynadı) 2004 yılından Alanya’dan İstanbul'a taşındı. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. 2015 yılında International Newport University (Doctor of Business Administration) bölümünde doktorasını yaparak Doktor ünvanına sahip oldu. 2008 yılında Kardeşi Şeref Kurt ile beraber İstanbul Üsküdar’da KMG (Kurt Medya Grubu) bünyesinde Güncel Posta Gazetesi (2008), Gazete 1453 (2011) ve KMG FİKİR AJANSI’nı (2018) kurdu. 2008 yılından bugüne medya sektöründe imtiyaz sahibi olduğu Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi’nden Genel Yayın Yönetmenliği ve köşe yazarlığını yapmaktadır. İngilizce bilen Hamit Kurt, evli ve bir çocuk babasıdır.