Yalan bir hak ihlalidir

Hayatımızda hiç eksik olmayan yalan bir alışkanlık mı? Evet kimisi için alışkanlıktır, öyle ki kendi yalanları, doğruları olmuştur. Yalan bir alışkanlıktır. Çünkü...

0
18061

Dr.Hamit Kurt

Hayatımızda hiç eksik olmayan yalan bir alışkanlık mı?  Evet kimisi için alışkanlıktır, öyle ki kendi yalanları, doğruları olmuştur. Yalan bir alışkanlıktır, çünkü insanın doğası gereği kolaya kaçmayı sever. Bu durum insanın yalan söylemesini kaçınılmaz kılar. Neden yalan söylemesin ki, en zor soruya verilecek en basit cevap bir yalandır. En basitinden yalan konusuna birkaç örnek vereyim:

 —  Hüseyin abi! Ne zaman dönersin?
—  4-5 gibi
—  Tamam abi, ararım seni

 Diyalogdaki şahısların her ikisi de yalan söylüyor. Ne demek 4-5 gibi. Senin 4-5 dediğin zaman aralığında 60 dakika yahut 3600 saniye var. Dört mu, beş mi? Neden kıvırıyorsun be adam. Saat beşte burada olacağım. Ne zaman geri döneceğim belli değil. Gibi daha basit ve sade bir cevap vererek, hem kendi kişiliğini hem de karşındaki kişinin  mağduriyetini kurtar gitsin. çok mu zor?
Peki seni ararım deyip de aramayanlara ne demeli?

Günlük hayatımızda karşılaşacağınız yalanlar birkaçını sayayım:

 -Size döneriz. Bu cevabu duyduysanız, artık dönülmez akşamın ufkundasınız.

 -inşallah halletmeye çalışacağız. inanç olayına karışmam. Çünkü inanç insanın kendi iradesini yansıtır; ama isin içinde inşallah maşallah  varsa, bilin ki karsınızdaki kişi gözlerinizin içine bakarak yapamam diyemiyor. Hafif diyet yalan menusunu sunuyor.

 -Çok zayıflamışsın. Yalan söylüyor zira sen 120 kilosun her tarafın zayıflasa ne olur. Yarım tonluk bir adaysın ne de olsa.

 -Seni tam da arayacaktım, şarjım bitti. Peki ya sonraki; saatler, günler ve haftalara ne oldu. Batarya dolmadı mı? Bu tür örnekleri çoğaltabiliriz…

 Yalan, insanları umutlandırır ve sonunda hayal kırıklığına uğratır. Kimse karsısındakini enayi yerine koymasın. Yalan söylerken bir defa daha düşünmelidir. Bazen söylediğimiz yalana kendimiz inanmıyoruz, karşımızdaki nasıl inansın.

Yalan bir hak ihlalidir. İhlalsız bir gelecek dileğiyle…

TEILEN
Önceki İçerikEl alem görsün diye, bu neyin yarışı?
Sonraki İçerikMalazgirt’ten Büyük Taarruz’a Anadolu
Dr. Hamit Kurt
Dr.Hamit Kurt, 1997 yılında Antalya Akseki'de Çok Programlı Lise (Muhasebe) bölümünü bitirdi. 2002- 2004 yıllarında Antalya/Alanya'da yaşadı. Bu süre içerisinde vekil öğretmenlik, ticaret, turizm, tiyatro-sinema ve gazetecilik gibi bir çok alanda çalıştı. 2003 yılında “Ah ipliler Vah İpsizler” sinema filmi, Dikkat, Ihlamurlar Altında, Cennet Mahallesi ve Arka Sokaklar gibi çeşitli dizilerde oynadı. 2003-2004 yıllarında Antalya ve ilçelerinde, “İnsanlar ne İster ve Tek Kişilik Muhalefet” adlı tek kişilik tiyatro oyunu yazıp oynadı) 2004 yılından Alanya’dan İstanbul'a taşındı. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. 2015 yılında International Newport University (Doctor of Business Administration) bölümünde doktorasını yaparak Doktor ünvanına sahip oldu. 2008 yılında Kardeşi Şeref Kurt ile beraber İstanbul Üsküdar’da KMG (Kurt Medya Grubu) bünyesinde Güncel Posta Gazetesi (2008), Gazete 1453 (2011) ve KMG FİKİR AJANSI’nı (2018) kurdu. 2008 yılından bugüne medya sektöründe imtiyaz sahibi olduğu Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi’nden Genel Yayın Yönetmenliği ve köşe yazarlığını yapmaktadır. İngilizce bilen Hamit Kurt, evli ve bir çocuk babasıdır.