Kul plan yapar, Yaradan gülermiş

Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir.” Yaşam domino taşlarına benzer, en ufak dengesizlik topyekün felaketlere mahal verir.

0
16199

Dr. Hamit Kurt

Her adımımız bir plan bir programa dayalıdır. Plan ve programlar doğrultusunda sürekli daha iyiye yelken açmak isteriz. Ve çoğunlukla ‘güzel beklenti nahoş; kötü beklenti de hoş’ olur. Elbette plan, programlar olacaktır Hayatımızda. Mühim olan yaptığımız planlar üzerinden istediğimiz sonuca yüzde yüz kendimizi şartlandırmamaktır. Şöyle bir söz vardır: “Kul plan yapar, Yaradan gülermiş.”

İnancımız ne olursa olsun, tabiatın, yaradılışın ve varoluşun önemli bir dengesi vardır. Çok istediğiniz ve arzulayarak planladığınız bir mevzunun gerçekleşmesi sizi o an çok mutlu edebilir. Ama yararınıza bir sonuç olduğunu zaman gösterir. Ha derler ya: “Amazon Ormanları‘nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir.” Yaşam domino taşlarına benzer, en ufak dengesizlik topyekün felaketlere mahal verir.

Yaklaşık 8 milyarlık dünya insanı 2020 için olumlu planları vardır. Covid-19, tüm bu olumlu planları bozdu. Bu durum çoğunlukla herkese olumsuz göründü. Bu olumsuzluk; tabiatın, yaradılışın ve varoluşun dengesine olumlu bir katkı sunup sunmayacağına elbette zaman bize gösterecektir.

Hani okumuş ya da biliyor olabilirsiniz. Choluteca Köprüsü, yaklaşık 9,5 milyonluk yoksul Orta Amerika Ülkesi Honduras’ta 1996’da Choluteca nehri üzerinde 484 metre uzunluğunda ve her hava şartlarına dayanıklı olarak inşaa edilmiş. Honduras fırtına ve kasırgalarıyla meşhur bir ülke. 1998 Ekim ayında Mitch Kasırgası Honduras’ı vurdu. Dört günlük yağışta altı aylık yağmur yağdı ve tüm bölgeyi su bastı. 6-7 bin kişi hayatını kaybetti.

Choluteca köprüsü hariç Honduras’taki bütün köprüler yıkılmıştı. Yaşanan taşkın Choluteca nehrini yatağını değiştirmeye zorlamıştı. Yeni bir kanal yaratmıştı ve nehir artık köprünün yanından akıyordu; altından değil. Sonuç olarak plan ve bekletilerimiz, hayat akışımızı belirlemek içindir. Nitekim hayatın da bir akışı vardır.

Nehirler üzerine inşa edeceğiniz mutlu bir geleceğe… Hoşça kalın!

TEILEN
Önceki İçerikWinter is Coming
Sonraki İçerikDeğişimin Liderini; İnsan, Sağlık ve Eğitim Belirleyecek
Dr. Hamit Kurt
Dr.Hamit Kurt, 1997 yılında Antalya Akseki'de Çok Programlı Lise (Muhasebe) bölümünü bitirdi. 2002- 2004 yıllarında Antalya/Alanya'da yaşadı. Bu süre içerisinde vekil öğretmenlik, ticaret, turizm, tiyatro-sinema ve gazetecilik gibi bir çok alanda çalıştı. 2003 yılında “Ah ipliler Vah İpsizler” sinema filmi, Dikkat, Ihlamurlar Altında, Cennet Mahallesi ve Arka Sokaklar gibi çeşitli dizilerde oynadı. 2003-2004 yıllarında Antalya ve ilçelerinde, “İnsanlar ne İster ve Tek Kişilik Muhalefet” adlı tek kişilik tiyatro oyunu yazıp oynadı) 2004 yılından Alanya’dan İstanbul'a taşındı. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. 2015 yılında International Newport University (Doctor of Business Administration) bölümünde doktorasını yaparak Doktor ünvanına sahip oldu. 2008 yılında Kardeşi Şeref Kurt ile beraber İstanbul Üsküdar’da KMG (Kurt Medya Grubu) bünyesinde Güncel Posta Gazetesi (2008), Gazete 1453 (2011) ve KMG FİKİR AJANSI’nı (2018) kurdu. 2008 yılından bugüne medya sektöründe imtiyaz sahibi olduğu Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi’nden Genel Yayın Yönetmenliği ve köşe yazarlığını yapmaktadır. İngilizce bilen Hamit Kurt, evli ve bir çocuk babasıdır.