Değişimin Liderini; İnsan, Sağlık ve Eğitim Belirleyecek

İnsanların ve toplumların salgın sonrasında düşünce ve davranışlarında bazı değişmeler olacağı tahminleri yapılıyor. Evet, elbette bazı değişimler olacak. Ancak...

0
15894

Ayla Tetik

İnsanların ve toplumların salgın sonrasında düşünce ve davranışlarında bazı değişmeler olacağı tahminleri yapılıyor. Evet, elbette bazı değişimler olacak. Ancak bu değişimin mevcut sosyal yaşamı alt üst edecek boyutta olacağı inancını taşımıyorum.

İnsan doğası gereği sosyaldir. Birlikte yaşamaya, birlikte çalışmaya, birlikte eğlenmeye alışıktır ve devam edecek. Ancak yeni normallerle!!!

Şurası bir gerçek ki; insan, aile, sağlık, temiz gıda, gerçek ilaç, bir dine inanma ihtiyacı, birlikte hareket etme yaşamın devamlılığı için olmazsa olmazdır… Bu başlıklar bugün, insanlar, toplumlar, devletler tarafından algılandı ve yaşamın merkezine konuldu.

İşte tam da bugün bu gerçekler hepimizin zihninde berraklaştı ve sorgulamalar başladı. Herkes “ben dememiş miydim” demek için izliyor yaşananları. Bu güne kadar inandıkları şeylerin tam da şimdi gerçekleşeceğini bekliyor ve umut ediyor.  Oysa hayata dair tek doğru olmadığı gerçeğini kaçırıyoruz. Doğrular; yaşadığımız topluma, hayat şartlarımıza, aile ve toplum geleneklerimize, eğitimimize, dini inanışlarımıza, almış olduğumuz sorumluluklara ve elbette bakış açımıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Kendi doğrularında fanatik olmak yerine “benim tercihim bu” demek çok daha kabul edilir yaklaşım olmalıdır.

Bugüne kadar inandığımız bazı şeyler bugün şartlarında doğruluğunu yitirse de, insan ve toplumlar özünde büyük değişimler yaşanmayacak.

Neler mi değişecek?

Salgınla birlikte, özellikle tüketim alışkanlıklarında ve ürün tercihinde, ihtiyaç öncelik sıralamalarında, iş yapma ve çalışma formatlarında, sosyalleşme şekillerinde önemli değişimler yaşandı, çok daha fazlası yaşanacak. Yeni alışkanlıklar, yeni normaller ediniyoruz ve bunların birçoğu muhtemelen kalıcı olacak. Uzaktan çalışma, sanal alışveriş, uzaktan eğitim, sağlıklı gıda tüketimi, randevulu hizmet alımı, temizlik ve hijyen alışkanlığı, vb. Bunlar daha önce de var olan, ancak salgın ile birlikte farkında olunan, geniş kitlelerin yaşamlarına giren davranışlar, şekiller, formatlar.

Salgının etkisi, bir aşı ya da ilaç ile kontrol altına alınsa bile, insan yaşamına etkisi on yıllar sürecek. Yaşananlar bu nesil için muhtemelen bir travma etkisi yapacak. Sağlık, eğitim, sosyal yaşam, ekonomi alanlarında şu an tahmin edemediğimiz sürelerde etki devam ediyor olacak. Bunları bugün olumsuz olarak değerlendiriyoruz belki, ama geleceğe entegrasyon sürecinde tahmin bile edemeyeceğimiz olumlu sonuçlar da ortaya çıkabilecek.

Yaşama, sağlığa, üretime, eğitime, tüketime ve daha birçok konuya başka bir açıdan bakmaya başladık. Daha dün okul sayısı artırılmalı, okulların imkanları iyileştirilmeli, öğretmen atamaları yapılmalı diye tartışıyorken bugün; dijital eğitimin geliştirilmesi, eğitim ve öğretim alan tüm bireylerin gerekli bilgisayar, internet gibi altyapısının iyileştirilmesi konusunu tartışıyoruz.

Önceliklerimiz nasıl da hızla önemini yitirebiliyor ve öyle hızlı değişebiliyor ki… Uyum sağlamak, kıvrak düşünmek, hayal gücümüzü zorlamak, değişimin gücünü kabul edip ayak uydurmak kesinlikle yapılması gereken en doğru davranış olacaktır.

Üretim ve teknoloji konusunda çok ileri olan ülkeler dahi, bugün şartlarında sağlık ve eğitim konusunda ne kadar yetersiz kaldılar hep birlikte bir film gibi izliyoruz ve yaşıyoruz.

Peki değişimin liderliği kime ve hangi ülkeye nasip olacak? Bunun cevabını kimse bilmiyor. Yaşayıp göreceğiz. Ama şunu biliyoruz; insan, sağlık ve eğitim, değişimin liderini belirleyecek.

İnsanların beklentilerinde artık ülkelerin, hükümetlerin öncelikleri netleşmiştir !!!

Tüm ülkeler sağlık ve insani yardım konusunda geri kaldıklarının farkına varıp, bu konuya gerekli hassasiyeti, çabayı göstermeli ve bu konu için gerekli bütçe büyüklüğünü önemsemelidirler.

Hükümetler sağlık sektörüne ve halk sağlığına daha çok bütçe ayırmalıdırlar, salgınlar olmasa da düzenli ücretsiz taramalar, farkındalık çalışmaları yapılmalıdır. Halk sağlığı konusunda projeksiyonlar ve senaryolar çoğaltılmalı, tedbirler artırılmalıdır.

Tüm ülkeler vatandaşlarının tamamını sağlık güvencesi içine almalı, bu bir istisnasız sorumluluk olmalıdır.

Küçüleceğini tahmin ettiğim eğitim sektörü mecburen dijitalleşecek. Bu durumda okul ve öğretmene yatırım daralacak gibi görünüyor. Madem öyle, o halde eğitim için öğrencilerin kişisel donanımlarına, dijital kütüphanelere, dijital eğitim platformuna yatırım öncelikler arasına alınmalı ve odaklanılmalıdır.  .

Ülkelerin eğitim ve sağlık konusundaki gelişmişliği ve bu konulardaki ürettikleri alternatif çokluğu bugün olduğu gibi gelecekte de büyük ve güçlü olmanın şartı olacaktır.

TEILEN
Önceki İçerikKul plan yapar, Yaradan gülermiş
Sonraki İçerikEcdadın Mirası Vaniköy Camii Küllerinden Doğacak
Ayla Tetik
Ayla Tetik,1965 yılında Adana’nın Kozan ilçesinde Afife ve Bayram Ali Tetik’in 4 çocuğundan ikincisi olarak dünyaya geldi. Öğretmen bir baba, kendini çocuklarına ve eşine adamış anne ve 3 kardeşi ile mutlu bir çocukluk ve başarılı bir öğrenim hayatı oldu. Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden 1986 yılında mezun oldu. Halen yönetim ve proje danışmanlığı yapan Tetik, hukuk fakültesi mezunu bir kız çocuğu sahibidir. Üniversite yıllarında çalışma hayatına satış temsilcisi olarak başladı. Toplam 14 yıl profesyonel olarak firmalarda ve 18 yıl kurucu ortağı olduğu firmalarda perakende pazarlama ve satış müdürü, genel müdür yardımcısı ve genel müdür gibi pozisyonlarda görev yaptı. Profesyonel olarak çalıştığı firmalar; Elektromak A.Ş., Marsa Margarin Sanayi A.Ş., Özmaya Sanayi A.Ş.(Lesaffre group), Dora Akü Ltd.Şti., DB Kozmetik Ltd.Şti., Alsi Petrol Ürünleri Ltd.Şti., Güney Memba A.Ş., Metsam danışmanlık Ltd.Şti., Ağapınar Gıda Ltd.Şti. Türkiye’de perakendeciliğin başladığı ve yükselişe geçtiği dönem olan 1990 sonrasında perakende market ve mağazacılık konusunda eğitim ve pazarı geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüttü. Satış ekibi yönetimi, dağıtım kanalları yönetimi, bayi ve satış teşkilatı yönetimi, perakende pazarlama teknikleri ve yönetimi, tedarik zinciri ve stok yönetimi, CRM uygulamaları, marketlerde mükemmel hizmet ve etkili satış teknikleri, stratejik satış ve pazarlama, değişim yönetimi, girişimcilik, iş planı, pazar araştırması ve pazarlama planı, proje döngüsü yönetimi konularında her düzeyde eğitimler aldı ve eğitimler verdi. Türkiye’de perakende pazarını geliştirmek, özellikle Anadolu illerinin self servis mağaza ve market alt yapısı standartlarını yükseltmek maksatlı organize edilen perakende organizasyonlarına destek verdi, perakende market birliklerinin değişik bölgelerde kurulmasına destek verdi. Anadolunun değişik illerinde market yeri seçimi, kurulumu ve işletimi konularında girişimcilere eğitim ve danışmanlıklar yaptı. Gaziantep Avrupa Birliği İş geliştirme Merkezi (ABİGEM) çalışanlarının kullanımı için AB danışmanı WIM HARREMS ile birlikte “Pazarlama El Kitabı”nı hazırladı. ABİGEM müşterileri için; iş kurma, iş geliştirme, stratejik iş planı ve pazarlama planı hazırlama konularında eğitim ve danışmanlık, kadın girişimcilere destek projesinde eğitim, özelleştirme sebebiyle işsiz kalan kalifiye kişilere iş edindirme amaçlı KOSGEB girişimcilik projesinde ABİGEM ve KOSGEB çalışmalarında eğitim ve danışmanlık yaptı. Kobiler, STK’lar için, AB, KOSGEB, Kalkınma Ajansları tarafından fonlanan ve kredilendirilen projeler hazırladı ve uygulanmasına rehberlik etti. 2016-2020 yılları arasında tarihi Sığacık Kalesi içindeki 4 Element Pansiyonun işletmeciliğini yaptı.