Hoşçakal Maradona, Hoşçakal Kim Ki Duk

Mehmet Dursun, bu sene yaşamını yitiren tüm zamanlarının en büyük futbolcusu “Arjantinli Futbol Cambazı" Diego Maradona ve Avrupa-Asya sinemasının önemli ismi Kim Ki Duk’u kaleme aldı.

0
9455

Covid-19 pandemisi gölgesinde yeni bir yıla girmeye hazırlanırken, Dünya, futbol tarihinin ikonik sembollerinden biri olan Diego Maradona’nın ve peşi sıra Güney Kore’li usta yönetmen Kim Ki Duk un ölümleri futbol ve sinema dünyasını sarstı.

MARADONA: FUTBOLUN MÜKEMMELLİĞİ

Futbolun istatiksel ve göreceli kavramları bir yana, inkâr edilemeyecek bir gerçek vardır: Tüm zamanların en büyük futbolcusudur Arjantinli. “Futbol Cambazı” sıfatının  üzerine en çok yakışan, adına Arjantin ve Napoli de kiliseler kurulmuş, özellikle Seri A’da 1987 yılında  tek başına sampiyon yaptığı  Napoli’de hakkında şiirler, şarkılar yazılmış, o sene doğan her dört  Napolili bebekten birinin adını Diego koymuşlardır.

1990 Dünya kupasında İtalya-Arjantin maçında, Napoli taraftarları olan İtalyanlar, Maradona sevgisi yüzünden Arjantin’i desteklemişler ve İtalya’da yer yerinden oynamıştı. Napoli’de gerçekleştirdikleri Binbir Gece Masalları’ndan fırlama gibidir. Kolunda Che Guevera dövmesiyle dolaşan, Bolivarcı Devrim’in lideri Hugo Chavez ile birlikte Bush’a “Latin Amerika’dan defol!” diyen, Papa’yı fakir çocuklar için ayar veren,  hayatı tam bir  çelişkiler manzumesi olan bir insandı.

Başarı ve başarısızlık onun yaşamında iç içeydi. Futbola karşı ne kadar yetenekliyse hayata karşı o kadar yeteneksizdi. Gazeteci vurdurmasından, kadınlara karşı sexist açıklamalarına, gol sonrası kutlamak için saha içerisinde kokain çekmesine varan bir sürü sansayona adını  karıştırmayı başardı.

Mükemmel kötü icon nasıl olunur a? cevap bir hayat yaşadı. ne olursa olsun  Maradona tarihin en ilham verici futbolcusu oldu. (Yeni yetme bir çocukken arsalarda futbol oynardık. Senin gibi çalımlar atmaya çalışırdım. Sonuç fecaat 🙂 güle güle  Diego, güle güle Maradona.

KIM Kİ DUK: UZAK DOĞUNUN SİNEMA KEŞİŞİ

Filmleri ile bende en derin izleri bırakan, uzak doğu sinemasına açılan büyük bir pencere gösteren, Avrupa ve Asya sinemasından bir Kim Ki Duk geçti. 59 yaşındaki Auteur yönetmen Letonya’da Covid-19 yüzünden yaşamını yitirdi. 1996 Timsah / Crocodille filmi ile adım attığı sinema dünyasına, evsiz bir adamın toplu tecavüze uğrayan bir kadın ile kurduğu duygusal ve dramatik hikayesini anlattı. KİM’in sinemasındaki kadınlar güçlü, inatçı, ve tuhaf bir merhamet yüklü intikamcı bir ruha sahiplerdir. Çok gösterişli, süslü bir sineması yoktu belki ama o, kendi coğrafyasından, insana ait bütün sert duyguları, çok güçlü ve rahatsız edici bir şiirsellik ile anlattı. Popülerliğinin zirvesindeyken, ülkesindeki (Güney Kore) en popüler yönetmenlerden Park Chan Wook ve Bong Joon Ho gibi  Hollywood da gitmemeyi bilinçli olarak seçti. Yazdığı ve çektiği filmlerde kahramanları neredeyse hiç  konuşturmadı veya olabildiğince az konuşturdu. Kim ki Duk’un ölümünden derin üzüntü içerisinde dolanırken, zihnimde, yönettiği ve izlediğim 21 filmini hangi halet-i ruhiye ile  izlediğim anlar kaldı geriye. Sahne sahne, kare. Hoşçakal Kim… Hoşçakal.

TEILEN
Önceki İçerikİstanbul’un adı nereden gelir?
Sonraki İçerikÜsküdar Şehid Süleyman Paşa Camii’nin tarihi öyküsü
Mehmet Dursun
Mehmet Dursun, 1980 Yılında İstanbul da doğdu. İlk, orta ve Lise öğrenimini İstanbul’un muhtelif yerlerinde bitirdi. Çocukluk yıllarında izlediği The Crow, Videodrome, Boxing Helena, The Silence of the Lambs filmleri ilerideki sinema kariyerine keskin yön verdi. Ferhan Şensoy’un kültleşmiş oyunu Ferhangi Şeyleri izleyip oyuncu olmaya karar verdi. 2001 yılında İBB Şehir Tiyatroları sınavlarını kazanarak konservatuar bölümü okudu. Yazarlık, yönetmenlik ve oyunculuk bölümleri eğitimi aldıktan sonra çeşitli tiyatro oyunlarında oynadı. Öğrencilik döneminde Heykel ve Fotoğraf sanatçılarına modellik yaptı. Pazartesi, E.Berfin Bahar, Ütopya, Picus, Altyazı, sinema gibi sanat dergilerinde çeşitli öyküleri, şiirleri, deneme yazıları, tiyatro ve sinema filmi eleştirileri yayımlandı. Heykel ve fotoğraf sanatçılarına modellik yaparak 2005-2006 yılları arasında özel sektörde drama eğitmenliği yaptı. Aynı dönem tiyatroya ara verip sinemaya geçiş yaptı. 2006 Mahremiyet, Iskarta, Asker, Hüküm, Eksik Hayatlar, Üst Kattaki Terörist isimli, ulusal film festivallerinde yarışmış kısa filmlerde oynadı. 2011 yılında Çorum Hitit Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümünü bitirdi. Devamında Beyoğlu Aslıhan Pasajında 5 yıl sahaf olarak çalıştı. Çeşitli sebeplerle Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na taşınmak zorunda kaldığında hep içinde olan gazetecilik mesleğine geçiş yaptı. Halen Kurt Medya Grubu (KMG) bünyesinde Güncel Posta ve Gazete 1453 gazetelerinde haber müdürlüğü ve köşe yazarlığı yapmaktadır.