Kriz anında inisiyatif almak

0
8774

Dr.Hamit Kurt

Kriz yönetimi ve kriz esnasında inisiyatif almak ve herhangi bir alanda uzmanlaşmayı bir fıkra ile anlatmak istiyorum.

Bir kargo firmasının kamyonunun freni patlar. Şoför o anda yetkilileri arar. “Kamyonun freni patladı. Önümde yol ayırımı var, sağda tarafta pazar solda tarafta ise yolda oyun oynan bir çocuk… Ne yapayım?” der. Yetkililer zararı ve zaiyatı aza indirmek için direksiyonu çocuğa doğru kır talimatı verir.

Ertesi günkü gazetelerde: Freni patlayan kamyon pazar yerine girdi. 5 ölü 18 yaralı.

Haberin altında ise şoförün şu açıklaması yer alır: “Bana direksiyonu çocuğa kır dediler. Çocuğun pazara doğru koşması benim suçum mu?”

Bu hemen herkesin bildiği trajikomik bir fıkradır.  Kriz ve kriz yönetimi, inisiyatif almak ve uzmanlık alanı gibi birçok konuyu içinde barındıryor.

Peki kriz nedir?

En basit tanımıyla kriz: Beklenilmeyen ve önceden sezilmeyen, acele cevap verilmesi gereken, mevcut durumu tehdit eden gerilim halidir.

Ülkemizde maalesef kamu kurumlarında, özel kuruluşlarda ve herhangi bir meslek grubunda uzman kişiyi, kriz esnasında kriz yönetimini olumlu sonuçlandıracak birilerini bulmak zordur.

Bunun nedeni: Eğitim, liyakat, araştırma, geliştirme, mesleğine saygı duyma, mesleğinde uzmanlaşma, sorgulama gibi eksikliklerdir.

Hayatımızın her noktasında krizler olacaktır. Mühim olan bu krizlerde inisiyatif alacak donanıma sahip olmaktır. Aksi takdirde direksiyonumuza yön verenler eksilmeyecektir.

TEILEN
Önceki İçerikNevmekan Selimiye açıldı
Sonraki İçerikBeykoz Cam ve Billur Müzesi açıldı
Dr. Hamit Kurt
Dr.Hamit Kurt, 1997 yılında Antalya Akseki'de Çok Programlı Lise (Muhasebe) bölümünü bitirdi. 2002- 2004 yıllarında Antalya/Alanya'da yaşadı. Bu süre içerisinde vekil öğretmenlik, ticaret, turizm, tiyatro-sinema ve gazetecilik gibi bir çok alanda çalıştı. 2003 yılında “Ah ipliler Vah İpsizler” sinema filmi, Dikkat, Ihlamurlar Altında, Cennet Mahallesi ve Arka Sokaklar gibi çeşitli dizilerde oynadı. 2003-2004 yıllarında Antalya ve ilçelerinde, “İnsanlar ne İster ve Tek Kişilik Muhalefet” adlı tek kişilik tiyatro oyunu yazıp oynadı) 2004 yılından Alanya’dan İstanbul'a taşındı. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. 2015 yılında International Newport University (Doctor of Business Administration) bölümünde doktorasını yaparak Doktor ünvanına sahip oldu. 2008 yılında Kardeşi Şeref Kurt ile beraber İstanbul Üsküdar’da KMG (Kurt Medya Grubu) bünyesinde Güncel Posta Gazetesi (2008), Gazete 1453 (2011) ve KMG FİKİR AJANSI’nı (2018) kurdu. 2008 yılından bugüne medya sektöründe imtiyaz sahibi olduğu Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi’nden Genel Yayın Yönetmenliği ve köşe yazarlığını yapmaktadır. İngilizce bilen Hamit Kurt, evli ve bir çocuk babasıdır.