Hayatın değerini anlatan değerli taş hikayesi

0
9996

Dr. Hamit Kurt

Hayatın değeri nedir, nasıl başarılı oluruz, doğru zamanda, doğru yerde ve doğru kişilere denk geldiğinizde neler olabilir, doğru analiz ve çözüm odaklı bir perspektif size ne kazandırır?

Konumuzu özetleyecek olan ve çoğumuzun bildiği “Taş Hikayesi” ni anlatmak istiyorum.

Çocuk babasına “Hayatın Değeri Nedir?” diye sorar.
Baba cevap vermek yerine “Al bu taşı ve markete satmaya götür, fiyatı soranlara İki parmağını kaldır ve bir şey söyleme” der.

Çocuk markete gider ve bir kadın sorar; “Bu taş ne kadar onu bahçeme koymak isterim” diye sorar. Çocuk iki parmağını kaldırır.
Kadın “İki dolar mı alıyorum” der. Eve dönen çocuk babasına “Bir kadın iki dolar paha biçti” der.


Babası bu sefer çocuğa, taşı alıp bir müzeye götürmesini ve fiyatı soranlara da sadece iki parmağını kaldırmasını söyler.
Çocuk müzeye gider ve bir adam taşı almak istediğini söyler.
Çocuk iki parmağını kaldırır. Adam, “200 dolar mı alıyorum” der. Çocuk şok olur ve eve koşar. Babasına “Bir adam bu taşı 200 dolara almak istiyor” der.

Babası oğlum son olarak bu taşı değerli taşlar satan dükkana götürmeni istiyorum. 
Dükkan sahibine göster fiyatı sorarsa da yine iki parmağını göster der. Çocuk değerli taşlar satan dükkana girer taşı gösterir.
Dükkan sahibi “Bu taşı nereden buldun. Bu nadir görülen taşlardan  
bunu almalıyım, ne kadar?” diye sorar. Çocuk iki parmağını kaldırır. “200 Bin dolar mı, alıyorum” der. Çocuk ne diyeceğini bilemez ve babasına koşar.
“Baba bir adam bu taşı 200 bin dolara almak istiyor” der.

Baba oğluna döner ve şöyler der: “Nereden geldiğin, nerede doğduğun, teninin rengi, ne kadar zengin bir ailede doğduğun önemli değil; önemli olan kendini nerede ve nasıl konumlandırdığındır. Bir şeyin kıymetini ancak onun değerini bilen anlar ve onun değeri, bilenin yanında kıymetlidir.”

TEILEN
Önceki İçerikBeykoz Cam ve Billur Müzesi açıldı
Sonraki İçerikİBB, Bolulu Habip Bey Konağı’nı satın aldı
Dr. Hamit Kurt
Dr.Hamit Kurt, 1997 yılında Antalya Akseki'de Çok Programlı Lise (Muhasebe) bölümünü bitirdi. 2002- 2004 yıllarında Antalya/Alanya'da yaşadı. Bu süre içerisinde vekil öğretmenlik, ticaret, turizm, tiyatro-sinema ve gazetecilik gibi bir çok alanda çalıştı. 2003 yılında “Ah ipliler Vah İpsizler” sinema filmi, Dikkat, Ihlamurlar Altında, Cennet Mahallesi ve Arka Sokaklar gibi çeşitli dizilerde oynadı. 2003-2004 yıllarında Antalya ve ilçelerinde, “İnsanlar ne İster ve Tek Kişilik Muhalefet” adlı tek kişilik tiyatro oyunu yazıp oynadı) 2004 yılından Alanya’dan İstanbul'a taşındı. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. 2015 yılında International Newport University (Doctor of Business Administration) bölümünde doktorasını yaparak Doktor ünvanına sahip oldu. 2008 yılında Kardeşi Şeref Kurt ile beraber İstanbul Üsküdar’da KMG (Kurt Medya Grubu) bünyesinde Güncel Posta Gazetesi (2008), Gazete 1453 (2011) ve KMG FİKİR AJANSI’nı (2018) kurdu. 2008 yılından bugüne medya sektöründe imtiyaz sahibi olduğu Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi’nden Genel Yayın Yönetmenliği ve köşe yazarlığını yapmaktadır. İngilizce bilen Hamit Kurt, evli ve bir çocuk babasıdır.