Sorun varsa, mutlaka çözümü de vardır

0
1985

Dr. Hamit Kurt

Şikayet etmek ve bahane bulmak hayatın en kolay yoludur. Kolayı herkes yapar. Farkındalık yaratmak için zoru başarmak zorundasın. Konuya bir hikayeyle başlayıp, mantıklı birkaç öneri ile bitireceğim.

Hikaye şu: Adamın biri bir kaza sonucu bir kolunu kaybediyor. Bir kolu olmayan bu kişi bunalıma giriyor. Neden ben, neden bir kolum yok diye hayıflanıp dururmuş. Bunalıma giren adam intihar etmek istemiş.

Bulunduğu yerleşim yeri tepeler arasında bir köy imiş. Köyün en yüksek tepesine çıkmış ve tam intihar edecekken komşu köyün meydanında mutluluktan havaya sıçrayan iki kolu olman bir adam görmüş.

Adam kendi kendine, “Vay be! benim bir kolum yok, bunun için intihar edecektim. Şu adama bak iki kolu yok ama mutluluktan havalar sıçrıyor. Gidip bu mutluluğun sebebini öğrenmeden intihar etmem” demiş.

Komşu köye varıp adamı bulmuş. “Bilader benim bir kolum yok mutsuzluktan intihar etmek için tepeye çıktım.  Senin iki kolu yok ama mutluktan havalara sıçrıyorsun.”

İki kolu olmayan adam cevap verir: “Mutluluktan değil popumu kaşımak için sıçrıyorum, bir kola sahip olduğun için çok şanslısın. En azında popunu kaşıma konforuna sahipsin.”

Yaşanabilir bir hayata sahip olmak, hayata nasıl baktığımızla alakalıdır. Bardağın dolu tarafı mı yoksa boş tarafı mıdır gördüğümüz?

İçinde bulunduğumuz şartlar ne olursa olsun “Bir sorun varsa mutlu bir de çözümü vardır.”

Eğer bu son cümleyi okuyorsan, gezegenimizde yaşayan 284 milyon görme engelliden daha konforlu bir hayata sahipsindir, demektir.

Hadi şikayet etsene!

TEILEN
Önceki İçerikCehalet vicdana örtüdür
Sonraki İçerikTurizmde Yeni Trendler
Dr. Hamit Kurt
Dr.Hamit Kurt, 1997 yılında Antalya Akseki'de Çok Programlı Lise (Muhasebe) bölümünü bitirdi. 2002- 2004 yıllarında Antalya/Alanya'da yaşadı. Bu süre içerisinde vekil öğretmenlik, ticaret, turizm, tiyatro-sinema ve gazetecilik gibi bir çok alanda çalıştı. 2003 yılında “Ah ipliler Vah İpsizler” sinema filmi, Dikkat, Ihlamurlar Altında, Cennet Mahallesi ve Arka Sokaklar gibi çeşitli dizilerde oynadı. 2003-2004 yıllarında Antalya ve ilçelerinde, “İnsanlar ne İster ve Tek Kişilik Muhalefet” adlı tek kişilik tiyatro oyunu yazıp oynadı) 2004 yılından Alanya’dan İstanbul'a taşındı. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. 2015 yılında International Newport University (Doctor of Business Administration) bölümünde doktorasını yaparak Doktor ünvanına sahip oldu. 2008 yılında Kardeşi Şeref Kurt ile beraber İstanbul Üsküdar’da KMG (Kurt Medya Grubu) bünyesinde Güncel Posta Gazetesi (2008), Gazete 1453 (2011) ve KMG FİKİR AJANSI’nı (2018) kurdu. 2008 yılından bugüne medya sektöründe imtiyaz sahibi olduğu Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi’nden Genel Yayın Yönetmenliği ve köşe yazarlığını yapmaktadır. İngilizce bilen Hamit Kurt, evli ve bir çocuk babasıdır.