Bir yılı daha ardımızda bırakırken…

0
3599

Dr. Hamit Kurt

Son vapur yorgun bir canlı edasıyla iskeleden yavaş yavaş ayrılıyordu. Soğuk ve rüzgarlı bir akşam üstüydü. Vapur iskeleden ayrılırken sisli havanın arasındaki şehir, büyüleyici ihtişamıyla el sallıyor gibiydi. Sultan Ahmet Camisi, Ayasofya, Galata Kulesi, Kız Kulesi ve dahası..

 Geçen  her senenin ardındaki bu enfes tarihi doku, geçen yıllara inat, insanı içine içine çekiyordu.  Tutkulu şehirde bir yıl daha geçiyordu insan ömründen, hüznü kederi geride bırakarak….

 Sıkı sıkıya giyinmiş, her gün o yakadan diğer yakaya geçen şehrin müdavimlerinin yüzlerinde koca bir yılın yorgunluğu aksediyordu vapurun içine.

Biraz hüzün, biraz umut, karmaşık duygular içindeydiler sanki. Kimi koltuğuna yaslanmış derin bir uyku çekiyor, kimi buğulu cama kafasını dayamış, şehrin gizeminde hayalleriyle boğuşuyordu. Kim bilir; belki de yeni yıl onlara yeni bir umut, yeni bir heyecan getireceğin habercisiydi.

 Martıların inişli çıkışlı manevraları, vapurun etrafında halkalar oluşturuyordu. Zaman zaman vapurdan atılan simit parçaları manevraların ahengini bozuyordu. Ekmek mücadelesine sahne oluyordu boğazın mavi ve soğuk suları.

 Şehrin üstünü kapayan sisli havaya, karanlık da siyah çarşafını sererek uyumlu dayanışmayla geçen yılı karartarak, aydınlık bir yılı hazırlıyor gibiydiler….

 Vapur iskeleden ayrılalı epey zaman olmuştu. Varış noktasına gelindiğinde, varılan nokta bir sonraki günün başlangıç noktası olacaktı… Yolcular yılın son gününde biraz telaş biraz da soğuktan hızlı adımlarla ara sokaklarda karanlığa karışmıştı, koca bir yılla beraber…

 Zaman insanın aleyhine işlemeye devam ediyordu. Bir  dakika, bir saat, bir gün, bir ay, bir yıl… Geçen koca bir yıl, 365 gün, 6 saat daha olmuştu.

İnsanoğlunu kendini yok etmeye devam ediyordu, bir yılı daha devirerek…

TEILEN
Önceki İçerikÇekmeköy Rahmi Demir Kent Ormanı ne zaman açılıyor?
Dr. Hamit Kurt
Dr.Hamit Kurt, 1997 yılında Antalya Akseki'de Çok Programlı Lise (Muhasebe) bölümünü bitirdi. 2002- 2004 yıllarında Antalya/Alanya'da yaşadı. Bu süre içerisinde vekil öğretmenlik, ticaret, turizm, tiyatro-sinema ve gazetecilik gibi bir çok alanda çalıştı. 2003 yılında “Ah ipliler Vah İpsizler” sinema filmi, Dikkat, Ihlamurlar Altında, Cennet Mahallesi ve Arka Sokaklar gibi çeşitli dizilerde oynadı. 2003-2004 yıllarında Antalya ve ilçelerinde, “İnsanlar ne İster ve Tek Kişilik Muhalefet” adlı tek kişilik tiyatro oyunu yazıp oynadı) 2004 yılından Alanya’dan İstanbul'a taşındı. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. 2015 yılında International Newport University (Doctor of Business Administration) bölümünde doktorasını yaparak Doktor ünvanına sahip oldu. 2008 yılında Kardeşi Şeref Kurt ile beraber İstanbul Üsküdar’da KMG (Kurt Medya Grubu) bünyesinde Güncel Posta Gazetesi (2008), Gazete 1453 (2011) ve KMG FİKİR AJANSI’nı (2018) kurdu. 2008 yılından bugüne medya sektöründe imtiyaz sahibi olduğu Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi’nden Genel Yayın Yönetmenliği ve köşe yazarlığını yapmaktadır. İngilizce bilen Hamit Kurt, evli ve bir çocuk babasıdır.