Dolar 10 TL Oldu Yabancı Yatırımcıların Türkiye Akını Başladı

0
3323
gayrimenkul remax

Dolar tarihi bir rekor kırarak çift haneli rakamları gördü. Dolardaki bu artış yabancı yatırımcıyı heveslendirdi. 250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımı yapan yabancı uyruklu vatanşalara TC vatandaşlığı şansı veriliyor.

REMAX IŞIK Gayrimenkul Danışmanı Hamit Kurt ile Körfez ülkesi vatandaşlarının Türkiye’yi tercih etme sebeplerini, ülkemizin yabancı vatandaşlar için sunduğu olanakları, mütekabiliyet yasasını ve gayrimenkul yatırımını konuştuk.

Körfez Ülkelerinin Fırsatı Mutekabiliyet Yasası ile Gayrimenkul Fırsatları

Hamit Kurt RE/MAX Işık Gayrimenkul Danışmanı-Gazeteci

REMAX Türkiye Gayrimenkul Danışmanı Hamit Kurt, Mutekabiliyet Yasası’nın çıkmasıyla birlikte çok sayıda Arap yatırımcının Türkiye’de gayrimenkul almak için girişimlerde bulunduğunu, portföyünün önemli bir kısmını Körfez ülkesi iş insanlarının oluşturduğunu söyledi.

250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımı ile Türkiye’den vatandaşlık şansı yakalayan İran, Irak ve Suriye vatandaşları ve petrol zengini ülkeler Katar, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları yatırım yapmak için fırsat kolluyor. Döviz cinsinden para kazanan bu yatırımcılar, doların 10 TL’yi aşmasıyla girişimlerini hızlandırdı.

En Çok Tercih Edilen İl İstanbul

En çok tercih edilen ili açıklayan Kurt, gerek tarihi, gerek boğazı, gerek iklimi ile İstanbul’un gözde bir yatırım merkezi olduğunu belirtti. Geçtiğimiz dönemlerde Türkiye’ye Körfez ülkelerinden 5 miyar dolarlık bir sermaye artışı olduğunu ifade eden Kurt, önümüzdeki dönemlerde bu ivmenin daha da yukarılara taşınacağını düşünüyor.

Mütekabiliyet Yasası Nedir?

Mütekabiliyet Yasası’ndan kısaca bahseden Kurt, bu yasanın 2012 yılında değiştiğini söyledi. Yasaya göre yabancı bir ülke vatandaşının Türkiye’den tapu alabilmesi için Türkiye’den de bir vatandaşın da aynı ülkeden tapu alması gerekiyor. Yani bizim Türk yatırımcılara da bir görev düşüyor. Sermaye akışına bakıldığında bizim vatandaşımız da bu ülkelerde önemli yatırımlarda bulunuyor.