Bir Yıldız Kaydı

0
3405

İbrahim Atlı

Bu fotoğrafa dikkatlice bakabilir misiniz? Bir masa etrafında toplanmış dostlar, masanın üstüne serilmiş gazete kağıtları ve üstünde çiğköfte, tatlılar. Muhtemelen sırada çekirdek eşliğinde çay sohbeti var. Masa yuvarlak masa olmasa da makam ve mevkinin hiçbir önemi yok. Bu masada zamanında bizzat bulunmuş birisi olarak bunları yazıyorum. Üsküdar’da Kalem Gazetesi’ni çıkardığımız sıralarda bir üst katımızda bulunan İstanbul Kültürünü Yaşatma Derneği’dir burası. Ne yazık ki masadan bir dost eksildi. Kıymetli bir insan İsmet Uçma. Din, felsefe, sosyoloji alanında çok önemli yayınları olan, yayınevi sahibi, fikir adamı ve siyaset adamı olmasının yanında iyi bir insandı İsmet Uçma. Terazi kefesinde ağır basan da bu yanıydı. İyi bir insan olması. Gök kubbede hoş bir seda bırakıp gitti İsmet Uçma.

Kendisiyle ilgili hiç unutamadığım bir anım var. Cumhurbaşkanı Halk Oylaması sırasında boştaydım ve bana AK Parti Üsküdar’ın basın bölümünde çalışmam konusunda teklif geldi. Kabul ettim, çalışmaya başladım. Tanıyan bilir, doğrularını söylemek gibi kötü bir huyum var. Eşim, akrabam, dostum da olsa kırılmasın diye ona yanlışı doğru olarak gösteremem. Bu geçmişimden dolayı partide kimileri tarafından hoş gözle bakılmadığımı da biliyorum. Ama işimi layığıyla yerine getirmek için var gücümle çalışıyorum. Derken bir gün İsmet Uçma çalışanlara moral vermek ve çalışmaları gözlemlemek için Seçim Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Tabii basın bölümü olarak biz de takipteyiz. Göz göze geldik. Gülümsedi. ‘Nasılsın’ dedi. Teşekkür ettim. Sonra ‘Bu arkadaş kıymetli bir arkadaştır’ dedi. ‘Bu arkadaştan yararlanın’ Gurur duydum. Moral bozukluğum bir anda kayboldu ve O’nun bu sözlerinin altında kalmamak için daha çok çalıştım. Herkesin hayatında bu sihirli sözleri dile getiren birileri olmalı. Benim hayatımda İsmet Uçma da bu isimlerden biriydi. Beni o masada tanımış ve asıl önemlisi ben de O’nu o masada tanımıştım. Keşke o masada daha çok oturabilseydim ve daha çok anı biriktirebilseydim. Nasip. Allah rahmet eylesin. “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn.”

TEILEN
Önceki İçerikKurda Sordum!
Sonraki İçerikAklımızı alan akıllı telefonlar
İbrahim Atlı
İbrahim Atlı, Aydın doğumludur. İlköğretim ve Lise hayatını Aydın’da tamamlayan İbrahim Atlı, 2004 yılında üniversite eğitimi için gittiği Çanakkale’de Lisans (2004-2008), Pedagojik formasyon (2009-2010) ve Yüksek Lisans (2010-2012) eğitimini tamamlamıştır. Türk Dili Edebiyatı bölümü mezunu olan Atlı yüksek lisans sırasında İstanbul’a yerleşmiştir. 2010 – 2015 yılları arasında Üsküdar’da çıkardığı Kalem Gazetesi’nin Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini üstlenmiştir. Bu süreç içerisinde Kalem Ajans bünyesinde Üsküdar Gurme Rehberi (2013), Adalar Gezi Rehberi (2014) ve Üsküdar Life dergilerini hizmete sunmuştur. Bu yayımların mutfağından sunumuna işin her aşamasında katkı sunan Atlı 2016-2017 yılları arasında Akşam Gazetesi’nde editörlük görevini üstlenmiş, Akşam Ege eklerini çıkarmış ve Akşam Cumartesi’de röportaj gerçekleştirmiştir. Bir süre metin yazarlığı yapan İbrahim Atlı, Geçmişten Geleceğe Üsküdar projesini Üsküdar Belediyesi ile hayata geçirmiştir. Proje ile Üsküdar’ın tarihi camiilerinin belgesel çekimlerini hizmete sunmuştur. 2017 – 2018 yılları arasında TÜGVA Genel Merkezi’nde Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini sürdüren Atlı, aynı kurum altında çalışmaya devam etmektedir. 2019 yılında Muğla’ya yerleşen İbrahim Atlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı alanında doktora eğitimini sürdürmekte ve bu süre zarfında Güncel Posta Gazetesi ve Gazete1453’ün köşe yazarlığını ve Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini üstlenmektedir. İbrahim Atlı orta derece İngilizce bilmektedir ve evlidir.