Beyazıt Yangın Kulesi’nin tarihi ve işlevi

Günümüzde İstanbul Üniversitesi'nin Merkez Kampüsü içinde yer alan Beyazıt Kulesi, yangınları gözetlemek ve İstanbul’un hava durumunu duyurmak maksadıyla kullanıldığını biliyor muydunuz?

0
60708

Beyazıt Kulesi, İstanbul’un Beyazıt semtinde 1749 yılında inşa edilen 85 metre yüksekliğinde, gözetleme yerine 180 basamağı var.  Başlangıçta ahşap olarak inşa edildi. 1756’daki Cibali yangınında yandı. 1826’da yeniden yapılan kule yeniçeri ayaklanmasında tekrar yandı. Kule üçünçü kez Sultan II.Mahmut zamanında, 1828 yılında Senekerim Balyan’ın mimarlığı altında tekrar yapıldı.

ÜÇ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

Beyazıt Kulesi, üç bölümden oluşur: Nöbet Katı, İşaret Katı ve Sancak Katı.  Kuleden gündüz sarkıtılan sepetlerle, gece ise fener yakılarak haber verilirdi. Uzun süre geceleri farklı renklerde aydınlatılarak İstanbullulara ertesi günün hava tahminin duyurulması için kullanıldı.

Beyazıt Kulesi’nin renklerin anlamı: Mavi havanın açık olacağını, yeşil yağmuru, sarı sisi ve kırmızı karlı olduğunu haber verirdi.

RENKLERE GÖRE HAVA TAHMANİ

Hava tahmini için mavi, yeşil, sarı ve kırmızı renklerle aydınlatılıyordu. Renklerin anlamı: Mavi havanın açık olacağını, yeşil yağmuru, sarı sisi ve kırmızı karlı olduğunu haber verirdi. Bu uygulamaya 1995 yılında son verildi, 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle tekrar başlandı. 1997 yılında başlayan restorasyon çalışmalarına kadar kullanılamayacak durumda olan kule iki yıl süren çalışmalar sonucunda eskiden olduğu gibi yangın gözetleme, meteoroloji ve yol durumunu bildirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Adres: Süleymaniye Mah. İstanbul Üniversitesi Fatih. İETT otobüsü, Tramvay ve Minibüsler ile ulaşılabilir.

TEILEN
Önceki İçerikÜmraniye Kitap Fuarı açıldı
Sonraki İçerikParasite / Parazit: 2019’un en iyi filmi
Gazete 1453
KMG (Kurt Medya Grubu) yayını olan Gazete 1453, 4 Nisan 2011 tarihinden beri kültür&sanat, tanıtım, yerli ve yabacı turiste yönelik, yol gösteren ve yönlendiren İstanbul tarihi ve coğrafik güzellikleri içeren makalelerle İstanbul’un Ansiklopedisi olarak yayın hayatına devam etmektedir. Kurt Medya Grubu, 25 Temmuz 2008 tarihinde Dr. Hamit Kurt ve Şeref Kurt kardeşler tarafından İstanbul Üsküdar’da kurulmuş marka patentli bir yayın grubudur. KMG bünyesinde KMG Fikir Ajansı, Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi bulunmaktadır.