Geleneksel Osmanlı Okçuluğunu canlandırdı

0
586740

Geleneksel Osmanlı okçuluğunu canlandıran Ümraniye Belediyesi’nin kurslarını tamamlayan kursiyerler kabza alma töreniyle usta okçu oldu.

Ümraniye Belediyesi, geleneksel Türk Okçuluğunu Ümraniye’ de yeniden canlandırıyor.

Ümraniye Belediyesinin kurslarında hazırlanan okçular, gördükleri eğitimin ardından ders verecek seviyeye gelerek kemankeş oldu. Kursiyerler Ümraniye Hekimbaşı Av Köşkü’nde düzenlenen törenle kabza alarak usta okçu oldu.
Kabza alma törenine Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ile okçular ve aileleri katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan kabza alma töreninde kursu tamamlayan okçular ustalarının elinden kabza aldı. Törenin ardından gün boyu süren okçuluk yarışmalarında dereceye girenlere ve okçuluk kursunu başarıyla tamamlayanlara belge ve madalyaları verildi.

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can

500 yıllık okçuluk geleneğini Ümraniye’de yeniden canlandıran ve Osmanlı Devleti zamanına uygun olarak usta okçular yetişmesine imkan tanıyan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Ümraniye Belediyesi’nin bir spor kulübü derneği var. Bu derneğin bünyesinde okçuluk kurslarımız var. Tam 1 yıldır kurslarımız devam ediyor. 15 temmuz 2016 günü başladı. Cihat ruhuyla yetiştirdiğimiz okçularımız replika rolex saat 1 yıldan beri eğitim alıyor. Her meslekte bir kuşak kuşanma töreni vardır. Osmanlı’nın geleneksel okçuluğunda da kabza alma töreni yani sen bu oku ve yayı iyi kullanır hale geldin bu yayı artık taşıyabilirsin denilen bir tören. Biz bugün kabza töreni yapıyoruz. Hedeflere atışlar yapılıyor” dedi.

TEILEN
Önceki İçerikOsmanlı’nın Soyunu Kurtaran Kadınlar
Sonraki İçerikKÜNYE
Gazete 1453
KMG (Kurt Medya Grubu) yayını olan Gazete 1453, 4 Nisan 2011 tarihinden beri kültür&sanat, tanıtım, yerli ve yabacı turiste yönelik, yol gösteren ve yönlendiren İstanbul tarihi ve coğrafik güzellikleri içeren makalelerle İstanbul’un Ansiklopedisi olarak yayın hayatına devam etmektedir. Kurt Medya Grubu, 25 Temmuz 2008 tarihinde Dr. Hamit Kurt ve Şeref Kurt kardeşler tarafından İstanbul Üsküdar’da kurulmuş marka patentli bir yayın grubudur. KMG bünyesinde KMG Fikir Ajansı, Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi bulunmaktadır.