İranlı Yönetmen Asgar Farhadi’den müthiş bir film: Satıcı / The Salesman

Oscar’lı Yönetmen Asgar Farhadi, Satıcı The Salesman filmiyle film boyunca “Sen olsan ne yapardın?” sorusunu izleyiciye sorduruyor. Özellikle de finalinde birçok kişiye hazmetmesi zor bir yumruk atıyor.

0
8442


“Bir Ayrılık/A Separation 2011”  ve “Geçmiş/Le Passe ”2013,gibi ödüllü Filmlerin İranlı yönetmeni Asgar Farhadi, Satıcı / The Salesman (2016) Filminde,  İran Tiyatrosunda Artur Miller’in “Satıcının Ölümü” oyununu sahneleyen bir tiyatro topluluğunda görev yapan Emad ve Rana çiftinin,  taşındıkları yeni evlerinde yaşadıkları bir olayı ve sonrasını yalın bir dille anlatıyor.

ERKEK KİBRİNE YOLCULUK

Emad ve Rana çifti İran Tiyatrosunda Artur Miller’in “Satıcının Ölümü” isimli oyununu sahneleyen bir tiyatro topluluğunda görev yaparlar. Öğrencileriyle iletişim kurmakta gayet başarılı bir öğretmen olan Emad, evliliğinde mutlu, sorumluluklarının bilincinde, arkadaş çevresinde sevilen, gayet entelektüel bir insandır. Evlerinin yıkılması ile karşı karşıya kalan çift, kısa sürede yeni bir eve taşınırlar. Bu evde yaşadıkları bir olay ve sonrasında gelişen örgü ile Emad’ın en kuytularında gömülü diğer kibirli erkek adım adım ortaya çıkmaya başlar.

Oscar’lı Yönetmen Asgar Farhadi, aşk, intikam, merhamet,  gerilim, politika, sansür, kadına karşı şiddet gibi kavramları diğer filmlerinde olduğu gibi yine ustalıkla işliyor. Özellikle Sinema sanatında bu kadar zor kavramları bir arada işlemek handikap olsa da, Faradi “merak ”öğesini kullanarak bu handikabı aşmış görünüyor.

“Satıcı” film boyunca  “Sen olsan ne yapardın?” sorusunu izleyiciye sorduruyor. Özellikle de finalinde birçok kişiye hazmetmesi zor bir yumruk atıyor.

Filmin 69. Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanmasının yanında İran’ın bu yılki Oscar adayı olduğunu unutmayalım.

Satıcı / The Salesman fragmanı

Vizyon tarihi: 27 Ocak 2017 (2s 3dk)

Yönetmen: Asghar Farhadi

Oyuncular: Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti, Babak Karimi devamı

Tür: Dram

Ülke: İran, Fransa

Puan: 8,3

Hazırlayan: Mehmet Dursun