Ege Hayalinize 3 Öneri

0
2853

İbrahim Atlı

Yareme tuz diye yakamoz bastım

Tek şahidim aydı, aman aman

Bir elimde defne, bir elimde sevdan

Kalbim Ege’de kaldı

Aklına Ege takılan herkesin diline takılan Sezen Aksu şarkısı: Kalbim Ege’de Kaldı. Size tanıtacağımız 3 Ege Kasabası ile seçiminizi yapabilirsiniz.

1- Seferihisar / İzmir

Türkiye’nin ilk sakin şehri seçilen İzmir’in Seferihisar İlçesi’ndeyiz. Mavi Bayraklı plajıyla, Teos Antik Kenti ile organik tarımıyla tasınızı tarağınızı toplayıp yerleşebileceğiniz bir şehir Seferihisar. Yalnız İstanbul gibi metropol şehrin temposuna alışanlar bir kez daha düşünmeli. Zira burada hayatın temposu ağır çekimde akıyor. Zamanın işçisi olmaktan çıkıp zamanın efendisi oluyorsunuz. Çağımızın insan profilinden ziyade Antik Yunan filozoflarının keyifli zaman geçirebileceği bir yer. Ama bana bir hafta yeter diyorsanız. Sığacık taraflarında zihninizi dinlendirebilirsiniz.

2- Güzelçamlı / Aydın

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde bulunan Güzelçamlı Türkiye’nin en güzel plajlarına sahip bir belde. Üstelik halk plajı tanımı karşılığını tam manasıyla bu beldede bulabiliyor. Ücretsiz plajları, duş imkanları, balıkların eşlik ettiği tertemiz suyu ile oksijen deposu Güzelçamlı, kalbim Ege’de kaldı diyebileceğiniz bir yer. Cebinizdeki para sizi rahatsız ediyorsa 20-25 lira verip aracınızla Dilek Yarımadası Milli Parkı’na gidip cennet koylarında doğa ile baş başa vakit geçirebilirsiniz. Yalnız yemeklerinizi adı yaban kendileri evcil olan domuzlarla paylaşmalısınız. İzmir ve Muğla’nın kavşak noktası olan kent cazip konumda.

3- Akyaka / Muğla

Ege’nin en popüler kenti Muğla’dayız. Muğla’ya cebinde para olanlar gidebilir. Çünkü burada halk tanımı değişiyor. Hatta Kleopatra plajında resmen Anayasa’nın Kişisel Haklar kısmındaki Plajlardan Yararlanma hakkı çiğneniyor. Para vermeden kesinlikle giremiyorsunuz. Çok üzücü bir durum. Ücretsiz plaj yok denecek kadar az. Halk plajı Akyaka ise tıka basa dolu. Denizi Aydın’ın yanından bile geçemeyecek olan bu kentin doğası ise insanı kendine hayran bırakıyor. Menteşe Dağları’nın etkisiyle bol yağış alan bölge Karadeniz’in yeşilini size sunarken tarihi zenginliği ise Antik çağların kapılarını açıyor. Akyaka’nın Azmak nehri ise buz gibi suyuyla sizi sarsarak kendinize getiriyor. Sakin şehirlerden biri olan Akyaka’da yaşamanızı tavsiye edebilirim. Ama bunun için neyin gerekli olduğunu anlamışsınızdır umarım.

Bu üç şehir arasından hem hesaplı, hem temiz, hem sakin olan şehir tabii ki Güzelçamlı ile Aydın oluyor. Reklamını yapıp rağbet görsün istememekle birlikte gerçeklerin açığa çıkma gibi bir huyunun olduğunun da farkındayım. Seçim sizin!

TEILEN
Önceki İçerikTurizmde Yeni Trendler
Sonraki İçerikAnadolu Yakası’nın En Eski Camii: Rumî Mehmet Paşa
İbrahim Atlı
İbrahim Atlı, Aydın doğumludur. İlköğretim ve Lise hayatını Aydın’da tamamlayan İbrahim Atlı, 2004 yılında üniversite eğitimi için gittiği Çanakkale’de Lisans (2004-2008), Pedagojik formasyon (2009-2010) ve Yüksek Lisans (2010-2012) eğitimini tamamlamıştır. Türk Dili Edebiyatı bölümü mezunu olan Atlı yüksek lisans sırasında İstanbul’a yerleşmiştir. 2010 – 2015 yılları arasında Üsküdar’da çıkardığı Kalem Gazetesi’nin Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini üstlenmiştir. Bu süreç içerisinde Kalem Ajans bünyesinde Üsküdar Gurme Rehberi (2013), Adalar Gezi Rehberi (2014) ve Üsküdar Life dergilerini hizmete sunmuştur. Bu yayımların mutfağından sunumuna işin her aşamasında katkı sunan Atlı 2016-2017 yılları arasında Akşam Gazetesi’nde editörlük görevini üstlenmiş, Akşam Ege eklerini çıkarmış ve Akşam Cumartesi’de röportaj gerçekleştirmiştir. Bir süre metin yazarlığı yapan İbrahim Atlı, Geçmişten Geleceğe Üsküdar projesini Üsküdar Belediyesi ile hayata geçirmiştir. Proje ile Üsküdar’ın tarihi camiilerinin belgesel çekimlerini hizmete sunmuştur. 2017 – 2018 yılları arasında TÜGVA Genel Merkezi’nde Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini sürdüren Atlı, aynı kurum altında çalışmaya devam etmektedir. 2019 yılında Muğla’ya yerleşen İbrahim Atlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı alanında doktora eğitimini sürdürmekte ve bu süre zarfında Güncel Posta Gazetesi ve Gazete1453’ün köşe yazarlığını ve Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini üstlenmektedir. İbrahim Atlı orta derece İngilizce bilmektedir ve evlidir.