Büyük Camlıca Camisi resmen açıldı

Türkiye’nin en büyük camisi olan Büyük Çamlıca Camisi’nin resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldI

0
23102

Büyük Çamlıca Camisi’nin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yanı sıra dünyanın dört bir yanından devlet adamları katıldı. Açılış, Diyanet İşleri Bakanı Prof. Dr. Ali Erbaş, camiler ve ramazan ayıyla ilgili okuduğu hutbenin ardından cuma namazını kıldırdı. Cuma namazı sonrası caminin resmi açılış törenine geçildi. 

BÜYÜK ÇAMLICA CAMİSİ HAKKINDA

Büyük Çamlıca Camisi, Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile bugünün çizgilerinin bütünleştiği bir mimariye sahip. İstanbul’un her noktasından rahatlıkla görülebiliyor. Caminin içinde müze, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu, sanat atölyesi ve otopark var

63 BİN KİŞİ AYNI ANDA İBADET EDEBİLİYOR

Büyük Çamlıca Camisi’nde 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir cami kompleksi olarak tasarlandı. Camide aynı anda 8 cenazenin namazı kılınabilecek. Cami, ibadet alanının yanı sıra 11 bin metrekarelik müze, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, 3 bin metrekarelik kütüphane, bin kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi, 3 bin 500 araçlık kapalı otoparkı bünyesinde barındırıyor.

CAMİNİN ŞİFRELERİ

İmanın şartını temsilen 6 minareli inşa edilen Büyük Çamlıca Camisi’nin üç şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi’ne ithafen 107,1 metre, iki şerefeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde yapıldı. Caminin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi İstanbul’da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi İstanbul’u simgeliyor. Kubbenin iç yüzeyine, 16 Türk devletine ithafen Allah’ın isimlerinden 16’sı, Haşr Suresi’nin son iki ayetinden istifade edilerek yazıldı.

TEILEN
Önceki İçerikÜmraniye Belediyesi Ramazan ayı programı belli oldu
Sonraki İçerikÜsküdar Belediyesi’nden Şehit Aileleri ve Gazilere iftar
Gazete 1453
KMG (Kurt Medya Grubu) yayını olan Gazete 1453, 4 Nisan 2011 tarihinden beri kültür&sanat, tanıtım, yerli ve yabacı turiste yönelik, yol gösteren ve yönlendiren İstanbul tarihi ve coğrafik güzellikleri içeren makalelerle İstanbul’un Ansiklopedisi olarak yayın hayatına devam etmektedir. Kurt Medya Grubu, 25 Temmuz 2008 tarihinde Dr. Hamit Kurt ve Şeref Kurt kardeşler tarafından İstanbul Üsküdar’da kurulmuş marka patentli bir yayın grubudur. KMG bünyesinde KMG Fikir Ajansı, Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi bulunmaktadır.