Üsküdar Karacaahmet Camii’nin (Fetih Ahmet Paşa) Hikayesi 

Üsküdar Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Karacaahmet Camii’nin (Fetih Ahmet Paşa Camii) hikayesi ve tanıtım filmi sizin için derledik.

0
22548

Gazete 1453

Altın şehir Üsküdar, tecrübelerini asırlık eserlerin taşlarına saklamış, keşfedilmeyi bekleyen hazinelerle dolu. Karacahmet’e komşu, adeta bir ölü sessizliğiyle kendini ve adını saklayan eser de onlardan biri.

Fethi Ahmed Paşa Camii..

Kapısının üzerinde Şair Şevket’in hazırladığı kitabe, gönül gözü açık olanlara anlatıyor caminin hikayesini. Kitabeye göre cami önce Sultan Abdülmecid’in ağalarından Rodoslu Hacı Hafız Hamed Ağa tarafından ahşap olarak yaptırılmıştır. 1855 yılına gelindiğinde Ağa’nın oğlu Fethi Ahmed Paşa camiyi yeniden ve taştan yaptırmıştır.

Günümüze ulaşana kadar kayıplar veren bu ihtiyar yapı. Banisinin adıyla yaşamış ve onun hizmetleriyle övünmüştür. Keza Fethi Ahmed Paşa Üsküdar’a ve Türk tarihine pek çok miras bırakmıştır.

 

Kuzguncuk’ta yalısı ve korusu bulunan Paşa, Türk müzeciliğinin ilk kurucularından ve arkeolojik kazıları ilk başlatanlarındandır. II. Mahmud’un kızı Atiye Sultan ile evli olduğu için damat olarak da anılan Fethi Ahmed Paşa, Sultan Mahmud’un türbesindeki hazirede medfundur.

Caminin içi mümin gönlü gibi mütevazidir. Cemaati zamanla değişen yapının yaydığı huzur ise hiç değişmemiştir.

Geçmişten geleceğe taşıdığı sorumluluğun bilinciyle, taş minaresinden yaptığı ilahi davetle görevini yerine getiren bu yapı, belki uğrarsınız diyerek ziyaretçilerini bekliyor.

Düzenleyen: İbrahim Atlı

Kaynak: Üsküdar Belediyesi

TEILEN
Önceki İçerikMecidiye Kasrı ziyarete hazır
Sonraki İçerikYardımsever iş adamı Cahit Eftekin HAKK-DER üyelerini ağırladı
Gazete 1453
KMG (Kurt Medya Grubu) yayını olan Gazete 1453, 4 Nisan 2011 tarihinden beri kültür&sanat, tanıtım, yerli ve yabacı turiste yönelik, yol gösteren ve yönlendiren İstanbul tarihi ve coğrafik güzellikleri içeren makalelerle İstanbul’un Ansiklopedisi olarak yayın hayatına devam etmektedir. Kurt Medya Grubu, 25 Temmuz 2008 tarihinde Dr. Hamit Kurt ve Şeref Kurt kardeşler tarafından İstanbul Üsküdar’da kurulmuş marka patentli bir yayın grubudur. KMG bünyesinde KMG Fikir Ajansı, Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi bulunmaktadır.