Mağlova Su Kemeri ulaşılabilir hale geldi

Kemerburgaz Kent Ormanı’nın halka açılmasıyla beraber ulaşılabilir hale gelen Mağlova Kemeri, İstanbul’umuz için çok önemli bir turizm noktası olma potansiyeline de sahip.

0
43371

Kemerburgaz Kent Ormanı’nın açılış töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, park ile birlikte Mağlova Su Kemeri’nin ortaya çıkmasının çok önemli olduğunun altını çizdi ve kemerin 455 yıldır İstanbul’a su taşımaya devam ettiğine dikkat çekti. İmamoğlu, “Uzmanlar şunu söylüyor; ‘Mimar Sinan, o dünyaca ünlü çok büyük camileri yapmasaydı da sadece bu kemerle yine dünya çapında bilinirdi.’ İSKİ’ye bu çok önemli eseri daha çok ortaya çıkartmak için talimat verdim” dedi.

Mağlova Su Kemeri hakkında

36 metre yüksekliğe, 258 metre uzunluğa sahip Mağlova Su Kemeri, sahip olduğu tarihi, mimari, estetik ve hidrolik özellikleriyle dünya turizmi açısından, Eyfel Kulesi ve Mostar Köprüsü ile kıyaslanabilecek çok kıymetli bir eser olarak biliniyor. Kemer, konumu sebebiyle iki ilçeyi ve bir vadinin iki yakasını birbirine bağlıyor. Sadece bir su yolu olmayan tarihi eser, Mimar Sinan’ın kemer içerisine inşa ettiği yol sayesinde o tarihten bu yana bölge halkı (Cebeciköy) için bir köprü niteliği de taşıyor.

Yayalar, merdivenlerle çıkılan orta kısımda bulunan yol sayesinde karşı kıyıya taşınırken, üst kısmından da su taşınıyor. Suyun kirlenmemesi için de üst kısmı tamamen kapalı olarak inşa edilmiş. Suyun taşındığı galeri, bir insanın yürüyebileceği seviyede. (1,70cm)

TEILEN
Önceki İçerikİBB Şehir Tiyatroları’nın bu haftaki oyunları
Sonraki İçerikEnerji Ekonomisinin dahileri İstanbul’da bir araya geldiler
Gazete 1453
KMG (Kurt Medya Grubu) yayını olan Gazete 1453, 4 Nisan 2011 tarihinden beri kültür&sanat, tanıtım, yerli ve yabacı turiste yönelik, yol gösteren ve yönlendiren İstanbul tarihi ve coğrafik güzellikleri içeren makalelerle İstanbul’un Ansiklopedisi olarak yayın hayatına devam etmektedir. Kurt Medya Grubu, 25 Temmuz 2008 tarihinde Dr. Hamit Kurt ve Şeref Kurt kardeşler tarafından İstanbul Üsküdar’da kurulmuş marka patentli bir yayın grubudur. KMG bünyesinde KMG Fikir Ajansı, Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi bulunmaktadır.