Sarıgül’den Şişli’ye yakışır kültür sanat projeleri

DSP Şişli Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, özlenen Şişli'yi İstanbul'a kazandırmak için kolları sıvadı. Şişli denilince akla gelen ilk isim olan Sarıgül, belediye başkanı seçildiği takdirde, Şişli İstanbul'un metropol ilçesi olacak.

0
23702

Yıllarca Şişli’ye hizmet eden ve Şişli’yi Şişli haline getiren Mustafa Sarıgül, sevdalısı olduğu Şişli’den 5 yıl ayrı kaldı. Bu ayrılık Sarıgül’e yaramış olacak ki, DSP Belediye Başkan adayının Şişli’yi o eski parlak günlerine kavuşturmak için birbirinden özgün projeler hazırlamış. İşte Şişli’yi İstanbul’un kültür merkezi olmaya aday projeleri:

ABDİ İPEKÇİ AÇIK HAVA SANAT GALERİSİ

Şişli’nin marka caddesi Abdi İpekçi’ye dünya standartlarında bir açık hava müzesi geliyor. Yurt içinden ve yurt dışından sanatçıların çalışmalarının sergileneceği galeri, yalnızca Şişlili halkın değil tüm İstanbul’un ilgisine, beğenisine sunulacak. Nişantaşı, Teşvikiye ve Topağacı’ndaki  sanat galerileriyle bir aks oluşturulacak ve bu galeri yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline getirilecek.

ŞİŞLİ BÜYÜK KÜTÜPHANESİ

Şişli’ye İstanbul’un en büyük kütüphanelerinden biri yapılacak. Hem klasik anlamda hem dijital anlamda her çeşit bilgiye ulaşılabilecek tarzda düzenlenecek olan kütüphane 24 saat hizmet verecek.

ŞİŞLİ GENÇLİK MERKEZİ

Ünlü yazarların, bilim insanlarının, sanatçıların konferanslar, söyleşiler düzenleyeceği, gençlerimize deneyimlerini aktaracağı bir merkez olacak Şişli Gençlik Merkezi. Youtuberların ağırlandığı, tiyatroların, konserlerin, sergilerin düzenlendiği bu kültür sanat mabedinde
gençlerin fikir sahibi olmaları, fikirlerini kendi nesli ile tartışmaları, paylaşmaları ve yarının Türkiye’sinde söz sahibi olmaları desteklenecek.

DAHİ ÇOCUKLAR UNUTULMADI

Yarının dünyasında söz sahibi olacak çocuklar için şimdiden kolları sıvayan Sarıgül, “Yaratıcı Çocuk Projeleri’ni hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Oyunlarla Geometri Projesi: Japon Sanatı Origami öğretilerek Şişlili çocukları geometri kavramlarını erken yaşta kavramaları sağlanacak.

Matematik Dostu Çocuk Projesi: Çocukların hayatlarının her aşamalarında ihtiyaç duyacakları  matematik kavramlarını erken yaşta kavramaları sağlanacak.

Şişli Çocuk Orkestrası: Çocukların erken yaşta sanatla tanışması sağlanacak.

ŞİŞLİ BÜYÜK KONGRE MERKEZİ

Şişli, Sarıgül’ün hizmetleriyle İstanbul’un en büyük kongre merkezi haline gelmişti. Sarıgül bu potansiyeli değerlendirmek ve Şişli’ye ekonomik anlamda ve kültür sanat alanında büyük bir getiri sağlamak için 3100 kişilik dev bir kongre merkezi inşa edecek. “Şişli Büyük Kongre Merkezi” ulusal ve uluslararası toplantılara, konserlere, davetlere ev sahipliği yapacak. ve böylece bu merkez sadece Şişli’nin değil, Türkiye’nin de kültür ve turizm merkezlerinden biri olacak.

KÜLTÜR VE İNANÇ GEZİLERİ

Sarıgül 7’den 70’e herkesi düşünmüş. Emeklilerin sosyalleşmesi için kültür ve inanç gezileri düzenlemeyi planlamış. Hiçbir ödeme yapmadan, Şişli Belediyesi’nin misafiri olarak “Kültür Gezileri”, “İnanç Gezileri” ve “Hobi Gezileri” düzenleyecek olan Sarıgül, onları Anıtkabir’e, Çanakkale’ye, Edirne’ye ve çeşitli kültür ve inanç merkezlerine götürmeyi amaçlıyor.

ÜCRETSİZ SİNEMA VE TİYATRO GÖSTERİMİ

Kültür sanatın gençler için önemini iyi kavrayan Sarıgül, onları erken yaşta sanatla tanıştırmak için ücretsiz sinema ve tiyatro gösterimleri sunacak.

ŞİŞLİ GENÇ STÜDYO

Şişli’de yaşayan ve Şişli’de okuyan gençlerin dünyaya açılmaları için tüm imkanları seferber eden Sarıgül, müzik yeteneği olan gençlere tamamen ücretsiz olarak stüdyo hizmeti sağlayacak.

BİRLİKTE SEVGİYLE FOTOĞRAF FESTİVALİ

Hiçbir ayrım yapmadan toplumun her kesimine kucak açan Sarıgül, bu anlayışını Birlikte Sevgiyle sloganıyla duyuruyor. Şişli’nin sevgi kenti olarak anılması için de bu yönde çalışmalar hayata geçiriyor. Bu yarışma ile de bu mottoyu perçinlemiş oluyor. Bu projeyle tanınmış yerli ve yabancı fotoğrafçıların çekeceği fotoğraflar hem dijital ortamda dünya ile buluşturulacak, hem kitaplaştırılacak hem de büyük bir sergi ile kamuoyuna sunulacak. Bu fotoğrafları yapacağımız Şişli Kütüphanesi’nde ve Gençlik Merkezi’nde sürekli sergilenecek.

Haber: İbrahim Atlı