Yaşamınızı ertelemeyin, akışına bırakın…

Yaşamak belli bir amaç doğrultusunda olduğu sürece anlam kazanır. Elbette geleceğimizi düşünmeliyiz ve o yönde hareket etmeliyiz. Ama bugün mutlu olmamız gerekirken; basit bir sebebe bağlayarak yarına ertelememeliyiz. Olumsuzluk içerisinde mutlaka olumlu bir yan aramalıyız. Hayatı da olduğu gibi ne fazla kasarak, ne de erteleyerek yaşamamalıyız.

0
40449
Dr.Hamit Kurt

Dr.Hamit Kurt Yazdı

Bizim oğlanın sünneti var, hele bu sünnet düğününü atlatalım, tatile çıkarız. Kızımız evlensin, yeni eve taşınırız. Önümüz kış, hele bir yaz olsun, dedemleri ziyaret ederiz. Havalar çok sıcak, hele bir serinlesin, spor yaparız. Hele bir toparlanalım, yeni bir araba alırız… Hele, hele, hele… Ve buna benzer bir sürü cümle sıralanır. İşte  hayat bu cümlelerle başlar, benzer ihtiyaç arz eden cümlelerle devam eder: Sünnet düğününden sonra, okul, askerlik, iş, evlilik vs. Bir bakmışsınız; koca hayatı erteleye erteleye yolun sonuna gelmişsiniz.

 Ve  hep akla gelen ilk cümle: Yirmi sene önce bu aklım olacaktı ki, neler neler yapardım.

Ama yapamadın!…

Yolun sonuna geldin, göçüp gidiyorsun. Mutluluğu erteledin, yaşaman gereken zamanı çarçur ettin.  Uzun vadeli hesaba benzettin hayatı; gün gittikçe kar sağlayan bir hesaba.

Ne oldu? Zaman akıp gitti mi? Gitti valla…

Acaba başka coğrafyalarda mutluluğu erteleyenlerin sebepleri bizimkilerle paralel midir?

 Başka ülkelerin insanları bizim gibi mutluluğu çarçur ediyor mu, küçük sebepler bularak?

Hiç sanmıyorum…

 Geçen sene bir gazetede okumuştum: Norveçli bir denge ustası olan sporcu, Norveç’in en yüksek, en tehlikeli nerede bir dağı, vadisi, kanyonu ve uçurumu  varsa, oralarda denge gösterisi yapıyormuş; en ufak hatanın  hayatına mal olacağını bilmesine rağmen. Anı yaşamak bu olsa gerek.

 Gidin denge gösterisini yapın demiyorum; mutluluğu gereksiz nedenlerle ertelemeyin. Unutmayın! Yaşamın kaskosu olamadığı gibi, geri dönüşüm kutusu da yok.

 Yaşamak belli bir amaç doğrultusunda olduğu sürece anlam kazanır. Elbette geleceğimizi düşünmeliyiz ve o yönde hareket etmeliyiz. Ama bugün mutlu olmamız gerekirken; basit bir sebebe bağlayarak yarına ertelememeliyiz. Olumsuzluk içerisinde mutlaka olumlu bir yan aramalıyız. Hayatı da olduğu gibi ne fazla kasarak, ne de erteleyerek yaşamamalıyız.

 Bir kasabada küçük bir kedi yaşarmış. Küçük kedi sabah erkenden kalkar, akşam karanlığına kadar kuyruğunu yakalamaya çalışırmış. Ve tabi ki kuyruğunu yakalamazmış. Etrafında fırıldak gibi dönermiş. Küçük kedinin halini gören büyük bir kedi,  küçük kediye   ne yapıyorsun? diye sormuş.

Nedir senin bu halin sabahtan akşama kadar etrafında dönüyorsun?

Küçük kedi cevap vermiş: Kuyruğumu yakalamaya çalışıyorum.

Büyük kedi: Yakalansa ne olacak ki?

Küçük kedi cevap verir: Mutluluğu yakalayacağımı söylediler.

Büyük Kedi: Yakalayamazsın, biz de senin yaşındayken mutluluğu yakalamak için kuyruğumuzu çok yakalamaya çalıştık ama…

Küçük kedi: Yakaladınız mı peki? Büyük kedi cevap verir: Hayır

Küçük kedi peki ne yaptınız?

Büyük kedi cevap verir: Ben gittim, kuyruğum arkamdan geldi…

 Ben de gidiyorum, artık mutluluk beni takip etsin… Sizin de beni takip edeceğinizi umuyorum…

TEILEN
Önceki İçerikKoca Bir Çınarı Kaybetmenin Hüznü
Sonraki İçerikBir Virüsün Gizlediği Mesajlar
Dr. Hamit Kurt
Dr.Hamit Kurt, 1978 Hakkari'de doğdu. Kurt, 1989 yılında Hakkari’den Van'a ailesiyle beraber zorunlu göç etti. Van'da ilk ve orta eğitimini bitirdikten sonra 1997 yılında Antalya Akseki'de Çok Programlı Lise (Muhasebe) bölümünü bitirdi. 2002- 2004 yıllarında Antalya/Alanya'da yaşadı. Bu süre içerisinde vekil öğretmenlik, ticaret, turizm, tiyatro-sinema ve gazetecilik gibi bir çok alanda çalıştı. 2003 yılında “Ah ipliler Vah İpsizler” sinema filmi, Dikkat, Ihlamurlar Altında, Cennet Mahallesi ve Arka Sokaklar gibi çeşitli dizilerde oynadı. 2003-2004 yıllarında Antalya ve ilçelerinde, “İnsanlar ne İster ve Tek Kişilik Muhalefet” adlı tek kişilik tiyatro oyunu yazıp oynadı) 2004 yılından Alanya’dan İstanbul'a taşındı. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. 2015 yılında International Newport University (Doctor of Business Administration) bölümünde doktorasını yaparak Doktor ünvanına sahip oldu. 2008 yılında Kardeşi Şeref Kurt ile beraber İstanbul Üsküdar’da KMG (Kurt Medya Grubu) bünyesinde Güncel Posta Gazetesi (2008), Gazete 1453 (2011) ve KMG FİKİR AJANSI’nı (2018) kurdu. 2008 yılından bugüne medya sektöründe imtiyaz sahibi olduğu Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi’nden Genel Yayın Yönetmenliği ve köşe yazarlığını yapmaktadır. İngilizce bilen Hamit Kurt, evli ve bir çocuk babasıdır.