İlgezdi ile Devekuşu Kabare Ataşehir’de yaşayacak

Zeki Alasya ve Metin Akpınar tarafından kurulan ve bir devre damgasını vuran Devekuşu Kabare, CHP Ataşehir Belediye Başkan Adayı Battal İlgezdi'nin Ataşehir'e vaad ettiği 22 projeden arasında yer alıyor. Proje İlgezdi'nin Ataşehir'i kültür sanat kenti yapacak çalışmalarından en heyecan uyandıranı olarak dikkat çekiyor.

0
23311

İki dönem icra ettiği belediye başkanlığı süresince Ataşehir’de önemli kültür&sanat faaliyetlerini hayata geçiren CHP Ataşehir Belediye Başkan Adayı Battal İlgezdi, Ataşehir’de bir nostaljiyi yeniden canlandırmak için kolları sıvadı. İlgezdi’nin gelecek dönemde vadettiği 22 proje arasında yer alan Devekuşu Kabare ve Tiyatro Salonu şimdiden büyük heyecan uyandırmış durumda.

70’lere ve 80’lere Damgasını Vurdu

1967 yılında tiyatronun duayen ismi Haldun Taner öncülüğünde Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın kurduğu Devekuşu Kabare 70’li ve 80’li yıllara damgasını vurmuştu. Sahnelediği politik oyunlarla; hem ülke gündemi hem de yaşanan yozluklar ve çarpıklıklar mizahi bir dille eleştiren Devekuşu Kabare 1992’de kapanmıştı. Türk tiyatrosunun kilometre taşlarından olan Devekuşu Kabare ve Tiyatro Salonu, İlgezdi’nin öncülüğünde yeniden hayat bulacak.

Nostalji Müze ile Canlanacak

1.700 metrekare alana yapılacak merkezde; 300 kişi kapasiteli kabare tiyatrosu, müze, sergi alanı, fuaye alanı, açık seyir terası ve kafe bulunacak. Ataşehir Atatürk Mahallesi‘nde yer alacak tiyatro salonunda dönemin Devekuşu Kabare Tiyatrosu’na ait parçaların yer alacağı bir de müze de olacak.

Haber: İbrahim Atlı