100.Yılında Bağdat Ve Kûtü’l-Amâre Sempozyumu

Üsküdar Belediyesi, Türk Tarih Kurumu ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü 100. Yılında Uluslar arası Bağdat ve Kûtü’l-Amâre Sempozyumu gerçekleştirdi.

0
22006

Açılış programına, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Türk Tarih Kurumu Başkanı Refik Turan, rektörler, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

TARİH HAYATIN KILAVUZUDUR

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Tarihi, yalnızca geçmiş zaman dilimi olarak göremeyiz. Tarih, hayatın kılavuzudur. Geçmişten iyi bir ders çıkardığımız takdirde geleceği şekillendirebiliriz. Zaferlerimiz kadar mağlubiyetlerimizi de bilmeli ve oradan bir sonuca varmalıyız. Kûtü’l-Amâre kahramanları ne yazık ki hak ettikleri övgüyü alamadı. Maalesef böyle unutturulmaya çalışılan birtakım olaylar mevcut. Şükür ki Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde Kûtü’l-Amâre konusu tekrar ele alındı ve bu noksanlık giderilecek.” diye açıklamalarda bulundu.

100. Yılında Uluslararası Bağdat ve Kûtü’l-Amâre Sempozyumu, 20-22 Aralık tarihleri süresince Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam etti. Tarih sahnesinde birçok medeniyetin beşiği olan Bağdat’a ve Kûtü’l-Amâre’ye dair tarihi, askeri, iktisadi, sosyolojik ve felsefi çalışmalardan bildiriler, yurtiçinden ve yurtdışından gelen araştırmacılar tarafından davetlilerle paylaşıldı