İstanbulkart’a Pet şişe ile yükleme yapılacak

Pet şişeleri geri dönüştürmek için kolları sıvayan İBB, (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) artık pet şişe ile İstanbulkart'a yükleme yapılabileceğini duyurdu.

0
21486

Gazete 1453-İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakı İSBAK, (İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri) tarafından pet şişe kullanımından hareket ederek pet şişelerin sokağa atılıp çevreyi kirletmesini önlemek için önemli bir çevreci uygulmayı hizmete sokmaya hazırlandığını sosyal medya hesabında duyurdu.

Proje hakkında

Pet şişeyi otomata atıldığında İstanbulkart‘a yükleme yapabilecek. Proje, belediyenin iştiraklerinden biri olan İSBAK tarafından hazırlanıyor. Öte yandan, İstanbul’da günde 17 bin ton evsel atık ortaya çıkıyor. Bu atıkların 6 bin tonu büyükşehir belediyesinin çöp toplama merkezlerinde geri dönüştürülerek ekonomiye tekrar kazandırılıyor.

Projede kullanılacak otomatlar ise İBB’nin Twitter hesabından paylaşıldı.

“Atık Yönetimi Müdürlüğümüz ile iştirakimiz İSBAK tarafından projelendirilen Akıllı Konteyner sayesinde; pet şişeler ile hem İstanbulkart’a yükleme yapılacak hem de çevreye katkı sağlanacak. “Akıllı Şehir Çözümleri Üretimi” ve “Katı Atık Yönetiminde” öncü olmaya devam ediyoruz”

TEILEN
Önceki İçerikAziz Mahmud Hüdayi Camii’nin tarihi ve öyküsü
Sonraki İçerikÇakırcı Hasan Paşa Camii’nin tarihi ve öyküsü
Gazete 1453
KMG (Kurt Medya Grubu) yayını olan Gazete 1453, 4 Nisan 2011 tarihinden beri kültür&sanat, tanıtım, yerli ve yabacı turiste yönelik, yol gösteren ve yönlendiren İstanbul tarihi ve coğrafik güzellikleri içeren makalelerle İstanbul’un Ansiklopedisi olarak yayın hayatına devam etmektedir. Kurt Medya Grubu, 25 Temmuz 2008 tarihinde Dr. Hamit Kurt ve Şeref Kurt kardeşler tarafından İstanbul Üsküdar’da kurulmuş marka patentli bir yayın grubudur. KMG bünyesinde KMG Fikir Ajansı, Gazete 1453 ve Güncel Posta Gazetesi bulunmaktadır.