6.İslam Ekonomisi, Finans ve Etik Kongresi (ISEFE) Gerçekleştirildi

İslam ekonomisi alanında en önemli bilim insanları Kozyatağı Hilton Hotel’de 7-8 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen International Congress of Islamic Economy, Finance and Ethics (Uluslararası İslam Ekonomisi, Finans ve Etik Kongresi) kongresinde buluştu.

0
29814

Doç. Dr. Ayfer Gedikli (İstanbul Medeniyet Üniversitesi) ve Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan (İstanbul Medeniyet Üniversitesi) koordinatörlüğünde, başta TİKA (Türk İş Birliği ve Koodinasyon Ajansı Başkanlığı) olmak üzere İstanbul Ticaret Odası (İTO), İslam Kalkınma Bankası (IDB), Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), TÜRGEV, TÜGVA, Ekonomi Kulübü, Türk Hava Yolları, ISRA (International Shari’ah Research Academy for Islamic Finance), Dünya Helal Konseyi, GİMDES ve KSP Journals ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi ve INCEIF (Malezya) gibi çok sayıda yerli ve yaabncı üniversite, kurum ve kuruluşun katkılarıyla altıncısı gerçekleştirilen ISEFE kongresine saygın bilim insanları katılarak, İslam ekonomisi ve İslami finans konularında üst düzey bilimsel tebliğler sundular.

Kongre açılışının Dr. Rabia İlhan (İbni Haldun Üniversitesi ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı) tarafından yapılmasının ardından açılış paneline geçildi. Doç. Dr. Necmettin Kızılkaya’nın (İstanbul Üniversitesi) moderatörlüğünde, “İslami Finans ve Fintek alanında güncel gelişmeler” konusunda gerçekleştirilen panelde, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha (INCEIF), Prof. Dr. Volker Nienhaus (Nürnberg University-Almanya), Prof. Dr. Muhamad Akram Laldin (Executive Director of International Shariah Research Academi of Islamic Finance-Malezya), Prof. Dr. Rui Alexandre Castanho (WSB University-Polonya & Madeira University-Portekiz), Doç. Dr. Saad Azmat (LUMS-Pakistan), Dr. Dalal Aassuoi (Hamad Bin Khalifah University-Katar) ve Sayın Ijlal Ahmed Alvi (International Islamic Financial Market-Bahreyn) konuşmalarını yaptılar. Panel oturumunda ve sonrasında yapılan tebliğ sunumlarında, İslami finansın küresel ölçekte ve ülkemizde gelişmesi yanında, İslami finansal enstrümanların farklı sektörlerde kullanılması, inovatif İslami finansal ürünler ve ilgili konularda fikir alışverişleri sağlanarak ilgili alanda son derece kıymetli ve verimli akademik çıktılar elde edildi.

İki gün süren kongrede yüze yakın bildiri sunulmuştur. Sunulan eserler arasından inceleme sürecinden geçtikten sonra seçilen yüksek kaliteli tebliğler, kongrenin paydaşı olan saygın uluslararası dergilerde makale olarak yayınlanacaktır. ISEFE kongresinin önemli bir çıktısı olarak, öne çıkan politika önerileri konu ile ilgili kamu ve özel sektör yetkilileriyle paylaşılacaktır.

Doç. Dr. Ayfer Gedikli (İstanbul Medeniyet Üniversitesi)
İslam ekonomisi alanında en önemli bilim insanları Kozyatağı Hilton Hotel’de 7-8 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen International Congress of Islamic Economy, Finance and Ethics (Uluslararası İslam Ekonomisi, Finans ve Etik Kongresi) kongresinde buluştu.
Dr. Rabia İlhan (İbni Haldun Üniversitesi ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı)
Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan (İstanbul Medeniyet Üniversitesi)

Fotoğraflar: Mehmet Dursun