Üsküdar’ı Kitap Kokusu Sardı

Üsküdar Belediyesi'nin geleneksel hale getirdiği kitap fuarının bu yıl 5.'si gerçekleşti. 250 yayınevi ve 130 yazarın katılacağı fuarın açılışı 9 Şubat Cumartesi günü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Açılışın onur konukları Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, yazar Beşirayvazoğlu, eski Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı oldu. Üsküdar'ı kitap kokusu sarınca kitap kurtlarının akını kaçınılmaz oldu.

0
21611

5. Üsküdar Kitap Fuarı 9 Şubat Cumartesi günü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde açıldı. Tarih ve kültür kenti Üsküdar’ın layık olduğu namına yakışır fuara katılım yoğun oldu. Her yıl alanında söz sahibi onur konukları belirleyen Üsküdar Kitap Fuarı‘nın bu yılki onur konukları Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ve ünlü yazar, şair, gazeteci Beşir Ayvazoğlu oldu. Programa ayrıca eski Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katıldı. Çok sayıda katılımcıyla güzel bir açılış gerçekleştiren fuarla birlikte Üsküdar’ı kitap kokusu sarmaya başladı.

“Türkler okumaz diye şehir efsanesi var”

Üsküdar Kitap Fuarı’nın onur konuklarından olan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açılışta yaptığı konuşmada ‘Türkler okumaz diye bir şehir efsanesi var. Belki nitelik ve sayı olarak istediğimiz noktada değiliz ama bu doğru değil. Son 15-16 yılda her yaştan her kesimin kitaba erişimi kolaylaştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı Millet Kıraathaneleri seferberliği de hem nicelik hem de nitelik yönünden dönüşüme çok ciddi katkılar yapacak” dedi.

Kitap Fuarı 4 yılda 400 bin kişiyi ağırladı

Her yıl sürekli artan bir ilgiyle karşılaştıklarını ve özellikle gençlerin kitaba olan ilgisinin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise 4 yılda 400 bin kişiyi ağırladıklarına dikkat çekti.

Fuarda 130 yayınevi ile 250’den fazla yazarı ağırlayacaklarını ifade eden Başkan Hilmi Türkmen ‘Bağlarbaşı Nevmekan ve Nevmekan Sahil’deki Millet Kıraathanesi’de 100 bin kitap, 20 bin dijital kitaba sahibiz. Kitapta KDV düzenlemesi yapıldı. Kültür sanat kanalı TRT 2, 22 Şubat’ta yeniden açılıyor. Bütün bunlar milli bir siyasetin, devletimizin kültür-sanat alanında attığı güçlü kurumsal adımların sonucu. Fuarımız da bu büyük dönüşümün bir parçası. Türkiye bilgiye, kültüre eşit koşullarda ulaşan bir ülke olma yolunda ilerliyor” ifadelerini kullandı.

Üsküdar Kitap Fuarı Nabi Avcı ve Hilmi Türkmen
Üsküdar Kitap Fuarı Dr. Hamit Kurt
Üsküdar Kitap Fuarı İbrahim Kalın
Üsküdar Kitap Fuarı Gençlerin ilgi odağı
Üsküdar Kitap Fuarı’na yoğun katılım
Üsküdar Kitap Fuarı ziyaretçileri ağırlıyor
Üsküdar Kitap Fuarı açılışı
Üsküdar Kitap Fuarı Standları ilgi çekiyor

Üsküdar Kitap Fuarı’na nasıl ulaşılır?

Üsküdar Kitap Fuarı Bağlarbaşı metro istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde. Dolasıyla metrobüs, metro, marmaray ve vapur yoluyla Üsküdar’a gelmeniz yeterli.

5. Üsküdar Kitap Fuarı kaç gün sürecek?

Üsküdar Kitap Fuarı 9 Şubat Cumartesi günü açıldı ve 17 Şubat Pazar gününe kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Haber: İbrahim Atlı