Nevmekan Sahil hizmete başladı

Üsküdar Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Nevmekan Sahil resmi açılış öncesi sanatseverlere tanıtıldı.

0
30742

Gazete 1453/Üsküdar

Tanıtım gecesinde sanatseverler Üstad Hikmet Barutçugil’in “Ebrunun Nev Hali” sergisine yoğun ilgi gösterdi. Sergiye, başta Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen olmak üzere, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Adem Kaan Pehlivan, Hikmet Barutçugil, Üsküdar’ın sevilen siması Mahmut Ekşi ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.

ÜSKÜDAR’IN GÖZBEBEĞİ OLACAK

Selamlama konuşması yapan Türkmen, “Böyle bir ilim irfan merkezini halkımızın hizmetine kazandırmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Bu mekânı anlatmaya kelimeler yetmez. NevMekan Sahil Üsküdar’ımızın incisidir. Gözbebeğidir. Sanatseverleri bu mekana bekliyoruz. Bu güzel mekânda açılış öncesi sizlerle buluşmak ve bu mekânı tanıtmak istedik. Ama bu mekânı çok daha güzel ve özel bir etkinlikle açmayı arzu ettik ve medeniyetimizin önemli ismi, büyük usta Hikmet Barutçulgil hocam ile açmak istedik.” şeklinde konuştu. Başkan Türkmen son olarak “Ekim ayı içerisinde resmi açışını Sayın Cumhurbaşkanımız ile gerçekleştirmek en büyük arzumuzdur.” dedi.

BAĞLARBAŞI’NDAN SONRA SAHİL DE AÇILDI

Üsküdar Belediyesi, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin hemen yanı başındaki eskiden İETT Garajı ve tramvay hangarı olarak kullanılan yapının, özel dekorasyonu ile kitapseverlerin vazgeçemeyecekleri ‘sanat galerisi, sahne ve kitaplı kahve konseptiyle 2015 yılında hizmete açtığı Nevmakan’dan sonra; şimdi de Üsküdar eski evlendirme dairesi olarak kullanılan mekan dönüştürülerek kütüphane, cafe ve sergi salonu olarak üç bölümden oluşan Nevmekan Sahil’i açtı.

NEVMEKAN SAHİL HAKKINDA

Üsküdar’ın yeni kültür sanat ve buluşma noktası Nevmekan Sahil’de 60 bin kitap, 20 bin de dijital kitap okurlarını bekliyor. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in basına verdiği bir röportajda hedeflerinin 100 bin kitaba ulaşmak olduğunu ve ayrıca görme engelli vatandaşlarımız için Audio Kitap(Sesli Kitap) olarak da bir çalışma başlatacağının müjdesini vermişti.

Nevmekan Sahil’de ödünç kitap nasıl alabilirim?

Avrupa’da kullanılan barkot okuma sistemi kullanılan Nevmekan Sahil Kütüphanesi’nde, TC kimlik numaraları ile sisteme giren okurlar, okumak istedikleri kitapları hangi rafta olduğunu görür ve ödünç olarak alıp 1 ay içerisinde iade edebilirler. Etmedikleri takdirde ise mail yolu ve telefon ile uyarılma sureti ile kütüphane yetkilileri okura ulaşmaktadır.

Nevmekan Sahil’de hakkında genel bilgi

400 metre kare kapalı alana ve 500 metre kare açık alana sahip. 350 metrekaresi sergi alanı, 55 metrekarelik bir de sahnesi var. İçerisindeki kütüphanede 100 bine yakın kitap bulunmaktadır. Halka açık hizmet vermeye başlayan Nevmekan Sahil Cafe & restoran bölümünde uygun fiyata yeme-içme hizmetinde yararlanabiliyor. Toplam bir yıl içerisinde yapımı tamamlanan ve 800 kişilik bir kapasite sahiptir.

 Öğrencilere çorba, çay ve simit ücretsiz

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen tarafından, “Büte Kalma Çorbaya Kal) sloganıyla hayata geçirdiği projede; 24 saat öğrencilere açık olan Nevmekan Sahil’de her gece 00:00’den (gece 12:00) itibaren çorba, çay ve simit ikramı ücretsiz yapılmaktadır.

Nevmekan Sahil Adresi: Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi, No:6 Üsküdar/İstanbul