Ebû Mansûr el-Mâtürîdi ve Te’vîlâtü’l-Kur’ân Sempozyumu

Ümraniye Belediyesi Büyük İslam âlimlerinden olan İmam Maturidi adına, Uluslararası Ebû Mansûr el-Mâtürîdi ve Te’vîlâtü’l-Kur’ân Sempozyumu düzenledi.

0
21897

Gazete 1453/Ümraniye

Kültür, sanat ve eğitim faaliyetleriyle kapsamında Ebû Mansûr el-Mâtürîdi’nin büyük eseri Te’vîlâtü’l-Kur’ân’ı Türkçeye kazandıran Ümraniye Belediyesi, şimdi de eseri ve müellifini tanıtmak üzere Marmara Üniversitesi ortaklığında bir sempozyuma imza atıyor.

KATILIM YOĞUN OLDU

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Raşit Küçük Konferans Salonu’nda iki gün boyunca sürecek Ebû Mansûr el-Mâtürîdi ve Te’vîlâtü’l-Kur’ân Sempozyumu’nun Açılış Törenine Başkan Hasan Can ve Eşi Saliha Can’ın yanı sıra; AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Mahmut Eminmollaoğlu, Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı İdris Güllüce, Diyanet İşleri Eski Başkanları Dr. Tayyar Altıkulaç, Prof. Dr. Ali Bardakçıoğlu ve Prof. Dr. Said Yazıcı, İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Ümraniye Müftüsü Muharrem Gül, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar, akademisyenler, öğretmenler, din adamları ve öğrenciler katıldı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen sempozyumda, Büyük Sünni kelam âlimi ve Maturidi mezhebinin imamı Ebu Mansur el-Maturidi’nin, Kur’anı Kerim’i tefsir ettiği büyük eseri Te’vilatü’l-Kur’an‘ı halka tanıtıldı.

BÜTÜN DÜNYAYA TANITACAĞIZ

Evsahibi olarak açılış konuşmasını yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can konuşmasında, İmam Maturidi’nin felsefi ve fıkhi görüşleri, tefsir yöntemi, hadis ve rivayetleri ele alış tarzı, tasavvuf ve ahlaki konulara yaklaşımına dikkat çekti. Başkan Can şunları söyledi. “Ebu Mansur el-Maturidi Türk dünyası için fevkalade önemli olan bir isim. Bugün buradaki bu sempozyumun amacı ise hem Te’vilatü’l-Kur’an tercümesinin daha geniş kitleler tarafından bilinip tanınması, hem de bu vesile ile İmam Maturidi’nin bir kez daha gündem olarak bütün boyutlarıyla düşünce dünyasının ve ilme katkılarının herkes tarafından daha net anlaşılmasıdır. Türk dünyasının itikattaki mezhep imamı olan Ebu Mansur el-Maturidi’nin hayatını, eserlerini hem de Te’vilatü’l-Kur’an isimli eseriyle alakalı, dünyanın dört bir yanında bu konuyla alakalı çalışma yapan alimlerin, ilim adamlarının tebliğlerini alarak bir sempozyum hazırlayalım istedik. Marmara Üniversitesi ile beraber 7–8 aydan beri bu çalışmayı yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz.” 2–5 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan sempozyuma bütün vatandaşlar ücretsiz olarak katılabilirler.