Üsküdar Bilim Merkezi açıldı

İstanbul’da bir ilk olma özelliği taşıyan ve Üsküdar Belediyesi, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı tarafından bilim ve teknolojiyi herkes için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirmek için kurulan, Türkiye’nin en kapsamlı bilim ve planetaryum merkezi olan Üsküdar Bilim Merkezi, teknoloji ve bilim meraklılarına kapılarını açtı.

0
29227

Gazete 1453/Üsküdar

2000 yılı sonrası teknolojinin cep telefonu içine sığdırılmasının ardından ve ülkelerin teknoloji rekabetine ayak uydurmak, 7’den 70’e bütün meraklı insanlarımızın Üsküdar Bilim Merkezi’ne gelerek, Mühendistlik, mimari matematik ve fizik gibi “nispeten zor anlaşılır” konuları çok kolay öğrenebilecekler. Bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmayı hedefleyen merkez, deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren, ziyaretçilerini denemeye ve keşfetmeye teşvik ediyor.

MİMARİ VE TEKNOLOJİDE BİR DEVRİM

Farklı mimarisi sayesinde üst katlara merdivensiz çıkılabilen merkezde, konferans salonu, planetaryum, tasarım atölyesi, teknoloji atölyesi, astronomi, havacılık ve Uzay atölyesi, matematik atölyesi, doğa bilimi atölyesi ve süreli sergi alanı bulunmaktadır.

Planetaryum: Güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösteri salonu 14 metre çapı ve yüksek çözünürlük değeri ile ülkemizin en iyi planetaryumu olma hüviyetine sahiptir. Uzay ve Astronomi alanında verilecek birçok eğitim ve deneyimin tamamlayıcı unsuru olarak hayata geçecek olan Üsküdar Bilim Merkezi Planetaryumu bu özelliği ile Türkiye de bir ilk olacaktır.

Uygulamalı Atölyeler: Astronomi, Havacılık ve Uzay Atölyesi, Teknoloji – Robotik Kodlama Atölyesi, Matematik Atölyesi, Doğa Bilimleri Atölyesi, Parçalara Ayır Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi olmak üzere toplam 7 farklı temada birçok atölye ile ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki öğrencilere belirli bir müfredat eşliğinde eğitim verilecektir.

Sergi Alanları: Robotik ve Otonomi, Havacılık ve Uzay, Otomotiv, Enerji, Tarım, İletişim, Finans, Tıp Teknolojileri temalarına sahip etkileşimli sergilerden oluşmaktadır. Bunun yanında geçici sergi alanı ile yıl içerisinde ülkemizde ve dünya da farklı temalarda ki sergiler bilim merkezinde ziyaretçilerle buluşturulacaktır.

Girişim Merkezi: Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın Üsküdar Bilim Merkezinde hayata geçirdiği Girişim Merkezi, yerli teknoloji girişimlerinin doğmasına, büyümesine ve dünya pazarına açılmasına yardımcı olarak bu eylemlere altyapı, ustalık desteği sunmaktadır.

Üsküdar Bilim Merkezi adresi: Ünalan Mahallesi, Ünalan Cd. No:11 Üsküdar/İstanbul