İzlenmesi gereken 5 aksiyon macera filmi

Popüler sinema deyince insan aklına ilk gelen tür aksiyon-macera olur. Bu tarz filmlerini izledikten sonra kalp ritminizin normale dönmesi biraz zaman alır. İzleyici olarak oyuncuların yerine kendimizi koyarak vaktin nasıl geçtiğini çoğu zaman anlamayız. İşte Kalp ritmini yükseltecek 5 aksiyon macera filmi

0
28274

Heyecan dolu görsel efektlerin, çatışmaların ve kovalamacaların bolca yaşandığı aksiyon filmleri, belki de bu nedenle bağımlılık yapıyorlar. Bu tür filmlerin bağımlılarına sinema tarihinin en iyilerden 5 filmi seçtik.

1-HIZLI VE ÖFKELİ SERİSİ ( FAST LİVE )

Serinin ilk filminde arabalar, hız, soygun, sörf, deniz ve olguları kullanılarak 2001 yılında çekildi. Diğerler 8 filme göre nispeten daha düşük bütçeli,  macera ve görsel efekt olarak daha sakin geçen bir filmdi. Başrol oyuncularından Paul Walker, 2013 yılında trajik bir trafik kazasında hayatını kaybetmesinin ardından film hayranları tarafından daha da sahiplenildi. Filmin neredeyse her bölümünde yönetmen kodluğunda farklı isimler görsek de aradan geçen 19 yılda çekilen filmlerde teknoloji çok sık kullanılmaya başlandı. Son olarak 2020 yılında gösterime girmesi beklenen Hızlı ve Öfkeli 9 şimdiden merakla bekleniyor.  Oyuncular: Paul Walker, Vin Diesel, Dwayne Johnson, Jason Statham, Michelle Rordiguez

2-GÖREVİMİZ TEHLİKE SERİSİ (MİSSİON İMPOSSİBLE)

Dünyayı kurtaran ajanlar, modern ve aksesuar tasarımlı silahlar, yakışıklı adamlar, güzel kadınlar ve dünyayı yok etmeye çalışan ya da kaos yaratmaya çalışan kötü adamlar.  Başrolünde Tom Cruise nin Ajan Ethan Hunt’ı canlandırdığı, aksiyon ve maceranın hız kesmeden devam ettiği bir film. 1980 li ve 1990 lı yıllarda TV dizileri olarak da gördüğümüz Görevimiz Tehlike filmler serisinin en büyük özelliği Başrol oyuncusu Tom Cruise’nin aksiyon sahnelerinde dublör kullanmamasıdır. Cruise ilerleyen yaşına rağmen tehlikeli sahnelerde kendisi bizzat oynar. Görevimiz Tehlike filmi James Bond filmleri ile benzerlik gösterse de Ajan Bond her zaman yalnız çalışır fakat Görevimiz Tehlike filminde Ajan Ethan Hunt’ın arkasında mutlaka hep bir ekip vardır.

3-MAD MAX: FURRY ROAD

Dünyada su savaşlarının başladığını ve kadın nüfusunun azaldığını düşünün. Yağmalama, Vandallık, diz boyu. Mad Max Furry açılış sekansından itibaren aksiyonu ve macerası bir hiç durmuyor ve izleyiciyi Distopik bir dünyanın çine sokuyor.   2015 yılının en iyi aksiyon filmi olan ve Cannes film festivalinde açılını yapmıştı. 70’li ve 80’li yılların efsanevi aksiyon film serisi olan Mad Max ve başrol oyuncusu Mel Gibson dünya çapında birçok ödülün sahibi olmuştu.

Ancak gelişen efektler ve simgesel sahnelerle donatılan 2015 yapımı Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), İngiliz oyuncu Tom Hardy ve Charlize Theron’un başrolde.

4-KİLL BILL VOLUME 1.2   

Sinema dünyasında en çok beğenilen macera, aksiyon ve dövüş filmlerden birisi olan Kill Bill, izleyenlere heyecan dolu anlar yaşatıyor. Kill Bill filminin oyuncu kadrosunun başrolünde Uma Thurman bulunuyor. İşte Kill Bill filminin konusu ve oyuncuları!

Kill Bill: Volume 1 ve Volume 2 diye iki bölüme ayrılıyor. Kan ve aksiyon seven, çoğu zaman isleyicileri ters köşe yapmayı seven yönetmen Quantin Tarantino Kill Bill filminde bir intikam hikâyesi ile karşımızda. Kara Mamba lakaplı Gelin rolündeki Uma Thurman ekindeki efsanevi keskinlikte Hattori Hanzo kılıcı ile kendisini ölüme terk eden Çete reisi Bill den intikamını esaslı bir şekilde alıyor. Aykırı yönetmen Quentin Tarantino’nun ‘Rezervuar Köpekleri’yle başlayan başarılı kariyerinin en önemli yapıtlarından biri olan film, Uzakdoğu dövüş filmlerinden beslendiği estetik harikası bir yapım.

5-İNDİANA JONES    

George Lucas’ın yapımcılığını, dünyaca ünlü Oscar ödüllü Steven Spielberg’in ise yönetmenliğini üstlendiği İndian Jones Kutsal Hazine Avcıları (Raiders of the Lost Ark), efsanevi Indiana Jones serisinin de ilk filmidir. Harrison Ford’un başrolünde oynadığı 1981 yapımı Kutsal Hazine Avcıları, keyifli bir maceranın yanı sıra aksiyon dolu etkileyici sahnelere de ev sahipliği yapan olağanüstü bir macera filmidir. Film, Mitoloji ile Fantastik dünyaları iç içe geçtiği sıra dışı bir aksiyon macera filmi olma özelliği taşıyor. İndiana Jones elinde kamçısı ve sırtında taşıdığı çantası ile dünyanın dört bir yanında mitolojik ve arkeolojik buluşlar peşinde koşuyor.

Hazırlayan: Mehmet Dursun

TEILEN
Önceki İçerikErdoğan, Üsküdar’da 100 bin kişilik iftarda vatandaşla buluştu 
Sonraki İçerikİlk köle isyanını anlatan film:The Brith Of A Nation
Mehmet Dursun
Mehmet Dursun, 1980 Yılında İstanbul da doğdu. İlk, orta ve Lise öğrenimini İstanbul’un muhtelif yerlerinde bitirdi. Çocukluk yıllarında izlediği The Crow, Videodrome, Boxing Helena, The Silence of the Lambs filmleri ilerideki sinema kariyerine keskin yön verdi. Ferhan Şensoy’un kültleşmiş oyunu Ferhangi Şeyleri izleyip oyuncu olmaya karar verdi. 2001 yılında İBB Şehir Tiyatroları sınavlarını kazanarak konservatuar bölümü okudu. Yazarlık, yönetmenlik ve oyunculuk bölümleri eğitimi aldıktan sonra çeşitli tiyatro oyunlarında oynadı. Öğrencilik döneminde Heykel ve Fotoğraf sanatçılarına modellik yaptı. Pazartesi, E.Berfin Bahar, Ütopya, Picus, Altyazı, sinema gibi sanat dergilerinde çeşitli öyküleri, şiirleri, deneme yazıları, tiyatro ve sinema filmi eleştirileri yayımlandı. Heykel ve fotoğraf sanatçılarına modellik yaparak 2005-2006 yılları arasında özel sektörde drama eğitmenliği yaptı. Aynı dönem tiyatroya ara verip sinemaya geçiş yaptı. 2006 Mahremiyet, Iskarta, Asker, Hüküm, Eksik Hayatlar, Üst Kattaki Terörist isimli, ulusal film festivallerinde yarışmış kısa filmlerde oynadı. 2011 yılında Çorum Hitit Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümünü bitirdi. Devamında Beyoğlu Aslıhan Pasajında 5 yıl sahaf olarak çalıştı. Çeşitli sebeplerle Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na taşınmak zorunda kaldığında hep içinde olan gazetecilik mesleğine geçiş yaptı. Halen Kurt Medya Grubu (KMG) bünyesinde Güncel Posta ve Gazete 1453 gazetelerinde haber müdürlüğü ve köşe yazarlığı yapmaktadır.