Doğan Cüceloğlu Gerçek Bilim İnsanının tanımıydı…

Ailesine, sevenlerine, okuyanlarına ve evet kendime de başsağlığı diliyorum. 83 yaşında hayata veda etti. Son anlarına kadar tüm bildiklerini ve düşündüklerini anlattı, çok beyefendi bir kişilikti. Nurlar içinde uyu Doğan CÜCELOĞLU.

0
8080

Ayla TETİK

Silifkeli, on bir çocuklu bir ailenin on birinci çocuğuydu. On yaşındayken annesini kaybetti. Annesiz büyüyen bir insan olduğu halde, çocuk sahibi annelere, babalara çocuk gelişimini, onlarla nasıl iletişim kurulabileceklerini ve neler yapmaları gerektiğini anlattı hep.

Kızım 7 yaşındayken “Yeniden İnsan İnsana” isimli kitabıyla, 8 yaşındayken ise konferansları ve kendisiyle tanıştım.  Hep hayranlıkla okudum ve izledim. Ne çok cümlesi vardı, anneliği ve hayatı öğrenirken rehber olarak kullanabileceğim. Bugün kızım artık anne olma yaşında ve okumayı en çok sevdiği yazarlardan birisi yine o.  

Bilim insanının bendeki  tanımı; dil, din, ırk, cinsiyet, görüş ayrımı olmaksızın herkese birşeyler söyleyebilen ve öğretebilen, hepsiyle iletişim kurabilen, hepsini etrafında toplayabilen  kişidir. Psikoloji ve iletişim psikolojisi alanında çok söz biriktirdi, anlattı, öğretti, yazdı ve birçok ailenin, anne, babanın hayatına dokundu. Her okuduğumda ve her izlediğimde hep aynı duyguya kapıldım; hala eksikmişim ve burada olmam büyük kazançmış…

“Bir kitap bir insanı, bir insan bir toplumu değiştirebilir” demişti. Herkese onun kitaplarından enaz birini okumasını tavsiye ediyorum. Ve evet “En önemli dinleme organı gözdür” de demişti. Bugün hayatta olmadığı için anlatamaz, izleyemeyiz. Ama kitapları onun misyonunu yansıtır, okuyup bu misyonu devam ettirmemiz için yeter.

Ailesine, sevenlerine, okuyanlarına ve evet kendime de başsağlığı diliyorum. 83 yaşında hayata veda etti. Son anlarına kadar tüm bildiklerini ve düşündüklerini anlattı, çok beyefendi bir kişilikti.

Nurlar içinde uyu Doğan CÜCELOĞLU.

TEILEN
Önceki İçerikCOVİD-19 (Korona Virüs) Sağlık Çalışanları İçin Meslek Hastalığıdır
Sonraki İçerikGayrimenkul yatırımında 3D Formülü
Ayla Tetik
Ayla Tetik,1965 yılında Adana’nın Kozan ilçesinde Afife ve Bayram Ali Tetik’in 4 çocuğundan ikincisi olarak dünyaya geldi. Öğretmen bir baba, kendini çocuklarına ve eşine adamış anne ve 3 kardeşi ile mutlu bir çocukluk ve başarılı bir öğrenim hayatı oldu. Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden 1986 yılında mezun oldu. Halen yönetim ve proje danışmanlığı yapan Tetik, hukuk fakültesi mezunu bir kız çocuğu sahibidir. Üniversite yıllarında çalışma hayatına satış temsilcisi olarak başladı. Toplam 14 yıl profesyonel olarak firmalarda ve 18 yıl kurucu ortağı olduğu firmalarda perakende pazarlama ve satış müdürü, genel müdür yardımcısı ve genel müdür gibi pozisyonlarda görev yaptı. Profesyonel olarak çalıştığı firmalar; Elektromak A.Ş., Marsa Margarin Sanayi A.Ş., Özmaya Sanayi A.Ş.(Lesaffre group), Dora Akü Ltd.Şti., DB Kozmetik Ltd.Şti., Alsi Petrol Ürünleri Ltd.Şti., Güney Memba A.Ş., Metsam danışmanlık Ltd.Şti., Ağapınar Gıda Ltd.Şti. Türkiye’de perakendeciliğin başladığı ve yükselişe geçtiği dönem olan 1990 sonrasında perakende market ve mağazacılık konusunda eğitim ve pazarı geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüttü. Satış ekibi yönetimi, dağıtım kanalları yönetimi, bayi ve satış teşkilatı yönetimi, perakende pazarlama teknikleri ve yönetimi, tedarik zinciri ve stok yönetimi, CRM uygulamaları, marketlerde mükemmel hizmet ve etkili satış teknikleri, stratejik satış ve pazarlama, değişim yönetimi, girişimcilik, iş planı, pazar araştırması ve pazarlama planı, proje döngüsü yönetimi konularında her düzeyde eğitimler aldı ve eğitimler verdi. Türkiye’de perakende pazarını geliştirmek, özellikle Anadolu illerinin self servis mağaza ve market alt yapısı standartlarını yükseltmek maksatlı organize edilen perakende organizasyonlarına destek verdi, perakende market birliklerinin değişik bölgelerde kurulmasına destek verdi. Anadolunun değişik illerinde market yeri seçimi, kurulumu ve işletimi konularında girişimcilere eğitim ve danışmanlıklar yaptı. Gaziantep Avrupa Birliği İş geliştirme Merkezi (ABİGEM) çalışanlarının kullanımı için AB danışmanı WIM HARREMS ile birlikte “Pazarlama El Kitabı”nı hazırladı. ABİGEM müşterileri için; iş kurma, iş geliştirme, stratejik iş planı ve pazarlama planı hazırlama konularında eğitim ve danışmanlık, kadın girişimcilere destek projesinde eğitim, özelleştirme sebebiyle işsiz kalan kalifiye kişilere iş edindirme amaçlı KOSGEB girişimcilik projesinde ABİGEM ve KOSGEB çalışmalarında eğitim ve danışmanlık yaptı. Kobiler, STK’lar için, AB, KOSGEB, Kalkınma Ajansları tarafından fonlanan ve kredilendirilen projeler hazırladı ve uygulanmasına rehberlik etti. 2016-2020 yılları arasında tarihi Sığacık Kalesi içindeki 4 Element Pansiyonun işletmeciliğini yaptı.