Fatih Sultan Mehmet’in hayatı ve ölümü

0
33583

İstanbul’un Fatihi, Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli padişahlarından 2. Mehmet yani Fatih Sultan Mehmet’in hayatı, ölümü ve mezarı hakkında küçük bir makale hazırladık.

Fatih Sultan Mehmet, 30 Mart 1432 yılında dünyaya gelir ve 3 Mayıs 1481 yılında (49 yaşında) hayatını kaybetmiştir.

İstanbul’un Fethinden sonra Bağdat seferi için yola çıkan Mehmet Han yolda hastalanır. İlk durak dönemin en gözde ve tarihi semtlerinden Üsküdar olur. Burada birkaç gün kalıp dinlendikten sonra Fatih kendini daha iyi hisseder ve yola devam etmeye karar verir.

Fakat Üsküdar’la günümüzdeki adı ile Maltepe semti civarında tekrar hastalanınca eski başhekimlerden Yakub Paşa, sultanı iyileştirmekle görevlendirilir. Yakup Paşa, bazı ilaçlar vererek padişahın sancısını azaltmak istedi fakat ilaçların bir faydası olmadı. Fatih Sultan Mehmet kısa bir komadan sonra 31 Mayıs 1481’de Gebze’de Hünkâr Çayırı (Tekfur Çayırı)’nda hakkın rahmetine kavuşur. Sultan Mehmet’in İstanbul’dan ayrılması ile ölümü arasında yedi gün vardır.

Fatih Sultan Mehmet, 30 Mart 1432 yılında dünyaya gelir ve 3 Mayıs 1481 yılında (49 yaşında) hayatını kaybetmiştir.

Tarih kitapları Sultan’ın ölümü ile ilgili çeşitli rivayetler var. Bunlardan biri ise şöyledir. Eski başhekimlerinden biri olan ve Sultan Mehmet’’in hastalığında kendisi ile yakından ilgilenen Başhekim Yakub Paşa aslında bir Yahudi dönmesiydi. Venedikliler, Fatih’in zehirlenmesi karşılığında Paşa’ya büyük bir servet vaat ederler. Yakub Paşa’nın da bu işi yapmayı kabul eder.

Fatih’in ölümü bir müddet halktan ve askerden gizlendi. Ölümünden sonra yapılan araştırmalarda Sultan’ın bir zehirlenme olayına maruz kaldığı anlaşıldı. Ve Yakub Paşa, asker tarafından parçalanarak öldürülür.

Fatih’in ölümü, Türk milletini büyük matem havasına sokarken, Ölüm haberi Roma’ya ulaşınca, İtalya’da toplar atılıp günlerce şenlikler yapılır. Papa bütün Avrupa kiliselerinde üç gün boyunca çanlar çaldırıp, şükür ayini yapılmasını emreder.

MEZARI NEREDEDİR?

Maltepe semtinde hayatını kaybeden Fatih’in naaşı İstanbul’a nakledilerek Muhyiddîn Şeyh Vefa tarafından kıldırılan cenaze namazından sonra İstanbul’da yaptırdığı Fatih Camii’nin bahçesine defnedildi. Daha sonra üzerine türbe inşa edildi. Fatih Sultan Mehmet’in mezarı bu günkü İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Camii ve Külliyesindedir.

Başta Fatih Sultan Mehmet’in mezarı yani türbesi olmak üzere, Osmanlı tarihinin birçok önemli isminin mezarı buradadır. Fatih’in eşi ve II. Bayezid’in annesi Gülbahar Valide Sultan’ın, “Plevne Kahramanı” Gazi Osman Paşa’nın ve mesnevi şarihi Abidin Paşa’nın türbeleri hazirededir. Sadrazamlar, Şeyhülislamlar, müşirler ve pek çok ilim adamının mezarlarının buradadır.

KAYNAK:

-Araştırmacı-Gazeteci Selahattin Şimşek (Maltepe Rehberi)

-Evliya Çelebi – Semavi Eyic