İmar Barışı Nedir, İmar Barışı’na kimler başvurabilir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan İmar Barışı ile ilgili merak edilen sorulara Expert İmar Yönetim Kurulu Başkanı, Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı ve Harita Mühendisi Dr.Selami Balcı cevap verdi.

0
22331

Gazete1453/İstanbul

Ümraniye Frasen Palace Antasya’da açılan Expert İmar Ofisi yetkilileri basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldiler. Expert İmar yetkililerinden Av. Hakan Karaarslan, Harita Mühendisi Dr. Selami Balcı ve Expert İmar A.Ş Kurucu Ortağı Eşref Küçükateş, İmar Barışı’nın detaylarını gazeteciler ile paylaştılar. Dr. Selami Balcı’nın yaptığı sinevizyon anlatımla İmar Barışı detaylarını paylaştı. Balcı, “ İmar Barışı ile mevzuata aykırı yapıların imar sorunu çözülmesi hedefleniyordu. Vatandaşların yaşadığı kafa karışıklığı ve başvuru sürecine yardımcı olmak için EXPERT İMAR OFİSİ Ümraniye’de açtık. Expert İmar, harita, mimarlık ve tapu konusunda vatandaşa hizmet veriyor” dedi.

DEVLET İLE VATANDAŞIN ORTAKLIĞIDIR

Expert İmar Yönetim Kurulu Başkanı, Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı ve Harita Mühendisi  Dr. Selami Balcı, “ Bizler Expert İmar olarak öncelikli misyonumuz devletimizin çıkarmış olduğu imar affını vatandaşa en iyi ve en doğru şekilde anlatmaktır. Devletimizin ülke genelinde İmar affı ile barışmayı hedeflediği hane ve ticari mesken rakamı 13 milyon idi. Fakat şimdiye kadar başvuru yapan kişi sayısı 5,8 milyon. Önümüzdeki Ekim 2018’inde de başvuru tarihi biteceğine göre burada bir anlatım sorunu ya da vatandaşın kafasındaki soruların giderilmediğini düşünüyoruz. İşte tam da devreye burada giriyoruz. İmar barışı çözümleri ile birlikte bir ortaklık işidir. Burada asıl önemli olan güvenli bilgi ile vatandaşı bilgilendirmektir.

YENİ TÜRKİYE İÇİN BİR MİHENK TAŞIDIR

Ortalıkta birçok bilgi kirliliği dolaşıyor. Şunu açıkça belirtmek gerek imar affı yasasından 31 Aralık 2017 tarihinden önce kaçak olarak yapılmış bütün yapıları kapsayan ve bu yapılara resmiyet kazandıran, af niteliğinde bir yasadır. Biz bu yasayı çok önemli ve değerli buluyoruz. Bu yasa yeni Türkiye için bir mihenk taşıdır. Gecekondulaşma ve kaçak yapı Eski Türkiye’nin bir kamburudur. Bu kambur Yeni Türkiye’ye asla taşınmamalıdır. Unutmamak gerekir ki İmar sorunu günümüzün değil yıllar süren bir gerçekliktir. Bu sorun artık bir kangren haline gelmiştir. Bu kapsamda halk ile devletin, konut ve ticari mesken adına barışması için son derece önemli bir yasadır.

ÜÇ HAFTADA SORUNU ÇÖZÜYORUZ

Bildiğiniz gibi 8 Haziran 2018’de çıkarılan yasa ile beyan edilen değer ile projelendirilen değer birine eşit olmalıdır. Bu süreç teknik ve hukuki tecrübe gerektiren bir süreçtir. Adı üzerinde imar affı. Vatandaşında mağdur edilmemesi ve devletin de mağdur olmaması gerekir. İki tarafın mutlu olması gerekiyor. Vatandaşlarımız İmar Barışı’na başvurmakla hiçbir sorunu çözemezsiniz. İmar barışının kapsamı çok geniştir. Bina güçlendirmesi ve oturuma güvenli hale getirilmesi de bu yasa kapsamına dâhildir. Expert İmar’a başvuran her vatandaşımızın bütün işlemlerini bir tek bir merkezden yönetip vatandaşı adım adım bilgilendiriyoruz. Ve üç hafta gibi kısa bir süre içerisinde mevcut durum çözümleniyor.

İMAR BARIŞI TAPU BARIŞIDIR

Ülkemizde 7 milyon riskli yapı mevcut. “13 Milyondan, 10 Milyonun kat mülkiyetine geçeceğini devlete bildireceğini düşünüyoruz veya tahmin ediyoruz.”  Bakın burası çok önemli, “Bu imar affı sayesinde devletimiz kaçak yapılmış binayı ya da ticarethaneyi kayıt altına almış oluyor.” Ekip olarak yapmış olduğumuz toplantılar sonucunda bu mevcut af durumunu vatandaşa doğru anlatırsak vatandaşlarımızın %90’ının başvuru yapacağını düşünüyoruz. Mesela bir vatandaşımızın 150 metrekarelik bir dairesi var. 4000 TL Tapu Harcı ve 4000 TL Kat Mülkiyet Belgesi olarak devletimize bir bedel ödüyor. Ve işlemler için de yine belli bir meblağ ödenmesi gerekiyor. Unutmamak gerekir imar barışı= tapu barışıdır. Ekim 2018 içerisinde mevcut olan imar affı yasası bitiyor. Bakanlar kurulunun çıkaracağı bir yasa ile bu süre tıpkı 2B’de olduğu gibi uzatılabilir. Ve bu süre içerisinde bizlere başvuran vatandaşlarımıza açık ve net şekilde, hiçbir kafa karışıklığı yaratmadan bu konuyu anlatıp çözebiliriz” dedi. Haber&fotoğraf: Mehmet Dursun

EXPERT İMAR OFİSİ HAKKINDA

İmar barışı kapsamında konu gayrimenkul için yapı kayıt belgesini almak ve kat mülkiyetine geçilmesini sağlamak için; harita mühendisleri tarafından “zemin tespit tutanağı” hazırlanarak ilgili idarelere onaylatılması, mimarları tarafından mimari rölöveler ölçülerek çizilmesi akabinde onaylatılması, tapu süreçlerine müşavirlik edilmesi, tüm etaplarda hukuki süreç yönetimi ve takibi için uzman avukat desteği verilmesi ve nihai olarak ilgili Tapu ve Kadastro Teşkilatı’ndan Kat Mülkiyeti Tapusu’nun alınması, süreçlerin yönetilmesi ve takibi yapılarak anahtar teslim hizmetleri vermektedir.

NOT: İmar Barışı’na başvuru şartları

Ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılmış yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilebilmesi için tek bir şart aranıyor. Bu şart ise, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olması. İmar barışında herhangi bir istisna ve koşul istenmiyor.

Adres:

Expert İmar Mimarlık Mühendislik ve Bilgi Teknolojileri A.Ş.

Saray Mah. Küçüksu Cad. Antasya Residence no:64/A K:7/110

Ümraniye/İstanbul Tel: +90 216 504 47 22

info@expertimar.com

www.expertimar.com