Anadolu Gençlik Derneği, Ayasofya’da Fetih Namazı kılacak

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) tarafından İstanbul'un fethinin 566. yıl dönümü dolayısıyla 26 Mayıs 2019 tarihinde Ayasofya Meydanı’nda "Fetih Namazı" kılacak.

0
23395

Anadolu Gençlik Derneği, İstanbul’un fethinin 566. yıl dönümünde Ayasofya Müzesi’nin cami olarak ibadete açılması için Ayasofya Meydanı’nda gerçekleştireceği “Ayasofya’da Fetih Namazı” etkinliği 26 Mayıs 2019 Saat: 02:00’de gerçekleşecek. ‘Seccadeni Sefer Tasını Al Gel’ sloganıyla duyurulan etkinlikte Teheccüd-Sahur-Sabah Namazı yer alacak.

Anadolu Gençlik Derneği hakkında

Evrene, çevreye, insanlara ve kendine karşı sorumluluklarının farkında; tarihine, çağına ve yarınlara duyarlı; kardeşliğin, merhametin, sevginin ve iyiliğin yaygınlaştırılmasında emek sahibi; adaletin tesisinde kararlı; bilgili, inançlı ve çalışkan bir nesil yetiştirmenin gayretinde olan müstesna bir kuruluştur. Anadolu Gençlik Derneği, dünyaya yeniden yön verecek, kurtların kapmaya niyetlendikleri kuzulara hangi nehrin kenarında olursa olsun kol kanat gerecek, çorbasını komşusuyla paylaşacak, kardeşlik anlayışıyla coğrafyamızı bir ve bütün tutacak kadroların harmanlandığı etkin bir teşkilattır. 

İSTANBUL FETHİ HAKKINDA KISA BİLGİ

İstanbul’un Fethi 29 Mayıs 1453 tarihinde dönemin Osmanlı padişahı 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet (Sultan 2. Mehmet) ve komutasındaki Yeniçeri Ordusu tarafından gerçekleştirilmiştir. 6 Nisan 1453 tarihinde Osmanlı Ordusu tarafından kuşatılan İstanbul, 53 günlük kuşatmanın ardından fethedilmiştir. Fatih Sultan Mehmet ve komutasındaki askerler, Bizans İmparatorluğu lideri XI. Konstantinos ve ordusuna karşı mücadele etmiştir. İstanbul’un Fethi’nin ardından Osmanlı İmparatorluğu’nun yeni başkenti İstanbul olmuştur.