Farklı konularıyla 5 Film önerisi

Dünya genelinde bir buçuk iki aydır Covid-19 (Coronavirüs) distopyası yaşıyor. Sinema sanatının farklı türlerden oluşan beş seçkin film sizler içinde derledik. Sakin olalım… Evde Kalalım ve Sanat ile Kalalım…

0
19922
Mehmet Dursun

Mehmet Dursun/Gazete1453

Dünya genelinde bir buçuk iki aydır Covid-19 (Coronavirüs) distopyası yaşıyor. İmkan dahilinde evde kalmak ve yakalanmamak virüse karşı en iyi defansif yöntem gibi gözüküyor. O da şimdilik… Virüse karşı önlemlerimizi aldıktan sonra günlük anksiyete ve depresyondan kurtulmak, ruhumuzu iyileştirmek adına roman okumalı, dizi izlemeli, müzik dinlemeli, sanal müzeleri ziyaret etmeli ve tabi ki olmazsa olmaz film seyretmeliyiz…

Sinema salonlarının tek tek kapandığı, büyük bütçeli ana akım ve art house filmlerin gösterim tarihlerinin ertelendiği böyle bir dönemde, sinemaseverler için televizyon ve internet gibi iki önemli seçenek var. Anlaşılan o ki, virüs etkisini yitirene kadar filmleri sadece evlerimizdeki ekran ve bilgisayar üzerinden seyredebileceğiz. Şanslıyız ki seçeneklerimiz bol… Netflix, Mubi, Amazon, BluTV, AppleTV gibi çevrimiçi platformlar bir yana Digiturk beinConnect, D-Smart, Tivibu gibi dijital platformlar da var.

 Bu kervana yakında yeni isimlerin de katılmasıyla sanal ortamda bizi “dizi ve filmlerden oluşan bir içerik denizi” bekliyor. Sinema sanatının farklı türlerden oluşan beş seçki ile şimdilik yazıya veda zamanı. Sakin olalım… Evde Kalalım ve Sanat ile Kalalım…

The Goo, The Bad, The Ugly / İyi, Kötü, Çirkin: Film, Amerikan iç savaşın hüküm sürdüğü topraklarında ahlak mefhumunu bir kenara bırakmış üç farklı insanın hikâyesini konu alır. Spagetti Western(Kovboy)hikâyesi tarzı filmlerin klasikleşmiş, kült filmidir.

The Goo, The Bad, The Ugly / İyi, Kötü, Çirkin fragman

Mary And Max: “Mary ve Max stop motion (hamur animasyonu) tarzında çekilen ve iç burkan bir dostluk hikâyesi. Birbirini hiç görmeden, seneler boyunca mektuplaşan ve o mektuplarla bambaşka hayatlarda nefes alan iki farklı insanın zorlu hayatlarını konu ediyor. Çocuklardan ziyade büyükler için şiddetle tavsiyedir.

Mary ve Max fragmanı

Free Solo / Serbest Tırmanış: Dağcı Alex Honold’un 915 metre uzunluğundaki Amerika’daki El Capitan kayasına halatsız, korumasız ve sadece çıplak elle, yalnız başına tırmanışını anlatan Oscar ödüllü belgesel film.

Free solo Fragmanı

Bloodshoot /Durdurulmaz: Bilim-kurgu aksiyon tarzı, görsel efektleri ile keyifle izlenebilecek bir Vin Diesel filmi Karısının öldürülmesinin hemen ardından nanoteknoloji ile hayata geri döndürülen bir askerin macerası. Bu geri dönüşten sonra geçmişine dair hiç bir şey hatırlamayan kahramanımız, kendisi gibi yeni baştan hayata döndürülmüş, süper güçlere sahip askerlerle çalışacaktır.

Bloodshot Fragmanı

Knives Out/ Bıçaklar Çekildi: Ünlü polisiye roman yazarı Harlan 85. yaş gününde evinde boğazı kesilmiş şeklinde ölü bulunur. Meraklı bir araştırmacı dedektifi gizli bir şekilde bu cinayeti araştırmasında yer almaya başlar. Sürükleyici bir polisiye-gerilim filmi.

Knives Out Fragmanı

Yazarın diğer yazıları:Joker Filmi’nin iç dünyasına yolculuk

En İyi 5 Politik-Siyasi Film

İzlenmesi gereken 5 aksiyon macera filmi

İlk köle isyanını anlatan film:The Brith Of A Nation

TEILEN
Önceki İçerikHayal Şehir Üsküdar, Şimdilerde Hayalet Gibi….
Sonraki İçerikKorona’dan sonra ruhunuza iyi gelecek 5 yer
Mehmet Dursun
Mehmet Dursun, 1980 Yılında İstanbul da doğdu. İlk, orta ve Lise öğrenimini İstanbul’un muhtelif yerlerinde bitirdi. Çocukluk yıllarında izlediği The Crow, Videodrome, Boxing Helena, The Silence of the Lambs filmleri ilerideki sinema kariyerine keskin yön verdi. Ferhan Şensoy’un kültleşmiş oyunu Ferhangi Şeyleri izleyip oyuncu olmaya karar verdi. 2001 yılında İBB Şehir Tiyatroları sınavlarını kazanarak konservatuar bölümü okudu. Yazarlık, yönetmenlik ve oyunculuk bölümleri eğitimi aldıktan sonra çeşitli tiyatro oyunlarında oynadı. Öğrencilik döneminde Heykel ve Fotoğraf sanatçılarına modellik yaptı. Pazartesi, E.Berfin Bahar, Ütopya, Picus, Altyazı, sinema gibi sanat dergilerinde çeşitli öyküleri, şiirleri, deneme yazıları, tiyatro ve sinema filmi eleştirileri yayımlandı. Heykel ve fotoğraf sanatçılarına modellik yaparak 2005-2006 yılları arasında özel sektörde drama eğitmenliği yaptı. Aynı dönem tiyatroya ara verip sinemaya geçiş yaptı. 2006 Mahremiyet, Iskarta, Asker, Hüküm, Eksik Hayatlar, Üst Kattaki Terörist isimli, ulusal film festivallerinde yarışmış kısa filmlerde oynadı. 2011 yılında Çorum Hitit Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümünü bitirdi. Devamında Beyoğlu Aslıhan Pasajında 5 yıl sahaf olarak çalıştı. Çeşitli sebeplerle Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na taşınmak zorunda kaldığında hep içinde olan gazetecilik mesleğine geçiş yaptı. Halen Kurt Medya Grubu (KMG) bünyesinde Güncel Posta ve Gazete 1453 gazetelerinde haber müdürlüğü ve köşe yazarlığı yapmaktadır.